Badanie CBOS: 1177 zł miesięcznie to niezbędne minimum, 2595 zł zapewni dostatnie życie

Biznes
Badanie CBOS: 1177 zł miesięcznie to niezbędne minimum, 2595 zł zapewni dostatnie życie
Flickr/Ejdzej&Iric/CC BY-SA 2.0

Na zaspokojenie podstawowych potrzeb wystarczy Polakowi 1177 zł na osobę; dla średniego poziomu życia konieczne jest 1907 zł, a dostatnie zapewni pensja netto w wysokości 2595 zł - wynika z sondażu CBOS.

"W roku 2014 przeciętny dochód na osobę kształtował się na poziomie 1340 zł (GUS); jak można zauważyć plasował się on między dochodem pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb, a tym pozwalającym na życie na średnim poziomie - podkreślają analitycy CBOS.

 

Wśród respondentów można też zauważyć regułę, że im większe potrzeby życiowe tym większe różnice w odpowiedziach. Różnica między najmniejszą, a największą wartością dochodów deklarowaną jako pozwalająca na zaspokojenie podstawowych potrzeb wyniosła prawie 6 tys. zł. Natomiast przy odpowiedzi na pytanie o dochody zapewniające dostatnie życie różnica sięga prawie 50 tys. zł.

 

Z badania wynika, że oczekiwania dochodowe Polaków zależą od ich obecnych zarobków, poziomu wykształcenia oraz miejsca zamieszkania. Lepiej wykształceni oraz mieszkający w większych miejscowościach mają większe oczekiwania. Ich zdaniem, aby zostały zaspokojone podstawowe potrzeby życiowe dochody nie mogą być mniejsze niż 1765 zł, a zdaniem osób o najniższych dochodach taka kwota wystarczyłaby, aby żyć dostatnio.

 

CBOS zbadał też te dochodowe oczekiwania ze względu na liczbę osób w rodzinie

 

W przypadku singli dochody pozwalające na zaspokojenie podstawowych potrzeb wyniosłyby 1916 zł na osobę, umożliwiający życie na średnim poziomie - 2850 zł. Natomiast dostatnie życie zapewnią dochody w wysokości 3954 zł.

 

W rodzinie dwuosobowej (dwójka dorosłych) wysokość dochodów na poszczególnych poziomach życia wynoszą 1579 zł, 2401 zł oraz 3142 zł na osobę.

 

W pozostałych rodzinach trzy- i czterooosobowych (dwójka dorosłych oraz jedno lub dwójka dzieci do 14 roku życia) dochody pozwalające na bardziej lub mniej dostatnie życie kształtują się na podobnym poziomie jak w przypadku gospodarstwa dwuosobowego. Generalnie według CBOS można zauważyć, że im więcej osób w rodzinie tym mniejsze zapotrzebowanie dochodowe na jedną osobę.

 

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17-23 września na liczącej 972 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ptw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie