Wielka Brytania: gwałtownie wzrosła niechęć do muzułmanów

Świat
Wielka Brytania: gwałtownie wzrosła niechęć do muzułmanów
Muzułmanka na londyńskiej ulicy, fot. Flick/Ryan Summers/CC BY 2.0

Od zamachów w Paryżu z 13 listopada, liczba przestępstw związanych z nienawiścią wobec muzułmanów zwiększyła się na Wyspach o niemal 275 proc. - podała w poniedziałek organizacja Tell MAMA, która w Wielkiej Brytanii od 2012 r. monitoruje takie incydenty.

Tell MAMA (Measuring Anti-Muslim Attacks) jest wzorowana na organizacji dobroczynnej CST, monitorującej przejawy antysemityzmu i zapewniającej wsparcie jego ofiarom. Tell MAMA podała, że w ciągu zaledwie ośmiu dni od zamachów w Paryżu odnotowała 115 antymuzułmańskich incydentów. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich tylko 42.


Większość incydentów to uliczne zaczepki, których ofiarami były muzułmanki w wieku od 14 do 45 lat noszące zasłonę twarzy i włosów hidżab. Napastującymi byli w tych przypadkach na ogół młodzi biali mężczyźni.


Podobnie było po zamordowaniu brytyjskiego żołnierza


Podobny skok w liczbie incydentów antymuzułmańskich zanotowano po zamordowaniu w maju 2013 roku brytyjskiego żołnierza Lee Rigby'ego przez dwóch mężczyzn, którzy przeszli na islam. Tym razem nie było jednak ataków na meczety, jak po tamtym zabójstwie.


We wrześniu londyńska policja podała, że liczba zgłoszonych incydentów islamofobiczych w brytyjskiej stolicy wzrosła o 71 proc. w stosunku do poprzednich 12 miesięcy. Policja przypisywała ten wzrost wzrostowi skuteczności raportowania i lepszej znajomości podobnych naruszeń prawa wśród funkcjonariuszy.


PAP

grz

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!