Książę Karol: zmiany klimatu podstawową przyczyną wojny w Syrii

Świat
Książę Karol: zmiany klimatu podstawową przyczyną wojny w Syrii
Dan Marsh / Flickr (CC BY-SA 2.0)

Zdaniem brytyjskiego następcy tronu podstawową przyczyną wojny domowej w Syrii, terroryzmu i w konsekwencji kryzysu spowodowanego falą uchodźców "są zmiany klimatu, którym świat nie zdołał przeciwdziałać".

W wywiadzie dla telewizji Sky News, który został nagrany przed zamachami w Paryżu z 13 listopada, a zostanie nadany w poniedziałek, brytyjski następca tronu powiedział m.in: "Niektórzy z nas mówili jakieś 20 lat temu, że jeśli nie zajmiemy się tymi kwestiami, będziecie świadkami coraz większych konfliktów powodowanych niewystarczającymi zasobami naturalnymi, coraz większych trudności powodowanych suszą i skumulowanym efektem zmiany klimatu, która oznacza, że ludzie muszą się przemieszczać".


Zdaniem księcia  Karola są dowody, że "jednym z głównych powodów tego horroru w Syrii, dziwnym trafem, była susza, która trwała przez pięć czy sześć lat, co oznacza, że ogromna liczba ludzi musiała w końcu opuścić tereny wiejskie i coraz więcej tych ludzi przybywało do miast".


Na pytanie, czy istnieje bezpośredni związek między zmianą klimatu, a konfliktami i terroryzmem, Karol odpowiedział, że absolutnie tak.

 

Czekają nas większe problemy


"Nigdy nie zajmujemy się problemem, leżącym u podłoża, jakim niestety jest to, co wyrządzamy naszemu środowisku" - dodał, a następnie ostrzegł, że czekają nas o wiele większe problemy, jeśli niezwłocznie nie zajmiemy się kwestią zmiany klimatu.


Książę Karol ma w przyszłym tygodniu wygłosić przemówienie na otwarciu szczytu klimatycznego w Paryżu.

 

PAP

am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie