Dolar kosztuje ponad 4 zł. Psychologiczna bariera przekroczona

Biznes
Dolar kosztuje ponad 4 zł. Psychologiczna bariera przekroczona
Flickr/Pictures of Money/CC BY 2.0

Taki średni kurs amerykańska waluta odnotowała w poniedziałek po południu. Wcześniej dolar kosztował tyle pod koniec kwietnia 2004 roku, tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Dolar podrożał w relacji do złotego głównie dlatego, że amerykańska waluta zyskała też na wartości w stosunku do euro. Dzieje się tak, bo inwestorzy spodziewają się w grudniu podwyższenia stóp procentowych przez amerykański bank centralny. Fed podwyższyłby stopy procentowe po raz pierwszy od prawie 10 lat (ostatnia taka podwyżka miała miejsce w czerwcu 2006 roku). W dodatku podwyżek może być więcej niż oczekiwano na rynku.

 

-  Członkowie Rezerwy Federalnej spodziewają się około czterech podwyżek w ciągu 2016 roku. Tymczasem rynek pieniężny wycenia zaledwie dwie. To oferuje pole do podtrzymania popytu na dolara – zwraca uwagę Konrad Białas, analityk Domu Maklerskiego TMS Brokers.

 

Dodatkowo Europejski Bank Centralny zamierza działać przeciwnie niż Amerykanie i osłabiać euro. - W piątek prezes ECB Mario Draghi kolejny raz zasugerował, że 3 grudnia ECB dokona rozszerzenia luzowania monetarnego. Niezależnie, czy to będzie obniżka stóp procentowych, czy rozszerzenie QE (czyli podaży pieniądza - red.), celem banku będzie osłabienie euro - dodał Konrad Białas.

 

 Analityk Domu Maklerskiego BOŚ Konrad Ryczko uważa, że na gorsze notowania polskiej waluty miały wpływ też spadki na warszawskiej giełdzie. - Należy jednak podkreślić, iż złoty był dziś mocniejszy m.in. od węgierskiego forinta, gdzie inwestorzy negatywnie zareagowali na brak podwyżki ratingu ze strony Fitch. Warto również zwrócić uwagę na polską giełdę, która spadła dziś do najniższego poziomu od 2009 r. Pod presją znalazł się również krajowy dług - podkreśla Konrad Ryczko.


Dolar najtańszy był lipcu 2008 roku, kiedy to kosztował nieco ponad 2 zł, najdroższy był w maju 2000 roku, gdy średni kurs wynosił ponad 4 zł 60 gr. Jeszcze w czerwcu ubiegłego roku dolar był wyceniany na 3 zł.

 

Jak kształtowala sie cena dolara w ostatnich 3 latach? -  to pokazuje poniższy wykres (źródło: stooq.com):

 

Kurs dolar/zloty


Drogi dolar może przełożyć się na podwyżkę cen amerykańskich produktów w polskich sklepach np. sprzętu elektronicznego. Może też spowodować podwyżkę cen paliwa na stacjach.

 

polsatnews.pl

 

Piotr Wardziak
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie