Dodatkowy miliard zł na zaliczki na poczet dopłat dla rolników

Polska
Dodatkowy miliard zł na zaliczki na poczet dopłat dla rolników
Flickr/centralniak/CC BY 2.0

Prawie 1,4 mld zł dostanie dodatkowo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Dotychczas ARiMR przekazała z tego tytułu 1,32 mld zł. Odebrało je 788 tys. osób - podał resort rolnictwa.

Jak poinformował resort rolnictwa, na wniosek ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela minister finansów zwiększył o 1 mld 386 mln zł kwotę na zaliczki na dopłaty bezpośrednie dla producentów rolnych. mają być one wypłacane do końca listopada.

 

Wypłaty rozpoczęły się 16 października - w tym roku po raz pierwszy. Komisja Europejska zgodziła się na wcześniejsze przelewy ze względu na straty spowodowane w rolnictwie przez suszę.

 

Pieniądze miało dostać 82 proc. rolników (1,1 mln osób) ubiegających się o dopłaty bezpośrednie w 2015 roku. Agencja zakładała, że wypłaty sięgną 2,8 mld zł. Zaliczki mogą być wypłacane tylko do końca listopada, bo od 1 grudnia rozpoczyna się wypłata dopłat bezpośrednich.

 

Zaliczka wynosi 50 proc. dopłaty. Jest to 226,85 zł na hektar w przypadku jednolitej płatności obszarowej oraz 85,86 zł na hektar w przypadku płatności dodatkowej. 211 zł na hektar przysługuje za uprawę roślin wysokobiałkowych, a 459,52 zł na hektar w przypadku owoców miękkich (truskawek i malin).

 

Zaliczki przyznawane są z urzędu (nie jest potrzebny dodatkowy wniosek).

 

PAP

ptw/hk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze