"Czułem wstyd, gdy brałem kąpiel". Król Szwecji chce zakazu kąpieli w wannie

Świat
"Czułem wstyd, gdy brałem kąpiel". Król Szwecji chce zakazu kąpieli w wannie
Sveriges Kunghaus

Karol XVI Gustaw jest znany ze swoich proekologicznych przekonań. Przed wizytą na paryskim szczycie klimatycznym zaapelował o wprowadzenie zakazu kąpieli w wannach.

69-letni monarcha zdał sobie ostatnio sprawę z tego, jakim marnotrawstwem jest korzystanie z wanny, gdy zamieszkał w miejscu pozbawionym prysznica. - Uświadomiłem sobie, jak wiele wody i energii marnuje się podczas kąpieli - powiedział szwedzkiemu dziennikowi "Svenska Dagbladet". Wyznał też, poczuł się po prostu zawstydzony.

 

Zasugerował, by iść jego tropem i całkowicie zrezygnować z korzystania z wanny na rzecz prysznica. - Powinniśmy zakazać korzystania z wanien - dodał w wywiadzie.

 

Przyznał też, że jeździ ekologicznym samochodem hybrydowym, choć wcześniej znany był jako fan paliwożernych, luksusowych samochodów. Rezydencja szwedzkiego króla została z kolei wyposażona w zużywające niewiele prądu oświetlenie i wydajne, "zielone" ogrzewanie. - Robimy co możemy, to długotrwały projekt mający na celu ograniczenie zużycia energii. Nie jest to łatwe w starym budynku - zauważył.

 

Karol XVI Gustaw weźmie udział w odbywającym się w przyszłym tygodniu szczycie klimatycznym w Paryżu.

 

The Telegraph

am

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze