Stoch trzynasty, Tande wygrał w Klingenthal

Kamil Stoch, Fot. PAP/Grzegorz Momot

W pierwszym indywidualnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2015/16 Kamil Stoch uplasował się na trzynastej pozycji. Jako jedyny z polskiej ekipy awansował do serii finałowej. W niemieckim Klingenthal zwyciężył 21-letni Norweg Daniel Andre Tande.

W pierwszej serii Stoch skoczył 137 m, co dało mu piątą pozycję. W finale jednak oddał skok o 12 metrów krótszy, przez co spadł na 13. lokatę.

Do serii finałowej nie dostało się pozostałych pięciu polskich zawodników, którzy przeszli kwalifikacje. Najlepszy Dawid Kubacki uplasował się na 33. pozycji, lądując na 120,5 m. Tuż za nim, na 34. miejscu, był Jan Ziobro (125 m), a na 39. Piotr Żyła (117,5 m). Tomasz Kot był dopiero 46. (113 m). Najgorzej wypadł Klemens Murańka, który startował w najbardziej niesprzyjających warunkach pierwszej serii. Skok na 91,5 m dał mu ostatnie, 49 miejsce.

Zwycięzca konkursu - Tande był jedynym zawodnikiem, który dwukrotnie przekroczył linię 140 metra. W pierwszej serii oddał skok na 142 m, w drugiej uzyskał 140,5 m. Tym samym 21-letni Norweg odniósł pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze. Drugie miejsce zajął prowadzący po pierwszej serii Słoweniec Peter Prevc. Trzeci był Niemiec Severin Freund.

Pierwsza seria rozpoczęła się z 15. belki startowej. Po trzydziestu skokach podwyższono ją do 17., jednak po skoku Kamila rozbieg znów skrócono do 15. belki. Konkurs przebiegał w trudnych, wietrznych warunkach. Kilkakrotnie przerywano zawody w oczekiwaniu na poprawę pogody.