Prezydent Syrii zadowolony z rosyjskich nalotów. "Sytuacja się poprawia"

Świat
Prezydent Syrii zadowolony z rosyjskich nalotów. "Sytuacja się poprawia"
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT

Baszar el-Asad oświadczył w niedzielę, że jego wojska posuwają się naprzód "prawie" na wszystkich frontach, dzięki rosyjskim nalotom, które rozpoczęły się 30 września.

Chińskiej stacji Phoenix Television prezydent powiedział, że Rosjanie są uzależnieni od syryjskich sił lądowych i "współpracują z nami".

 

- W następstwie udziału sił powietrznych Rosji w walce z terroryzmem sytuacja się poprawia. Mogę powiedzieć, że armia posuwa się teraz naprzód prawie na wszystkich frontach - podkreślił. Jego wywiad zrelacjonowały syryjskie media państwowe.

 

Według Asada rosyjskie naloty są skuteczniejsze niż naloty koalicji pod wodzą USA, ponieważ Moskwa koordynuje swe działania z rządem syryjskim.

 

Od czasu, gdy rosyjskie lotnictwo rozpoczęło naloty w Syrii, wojska syryjskie zajęły dziesiątki miejscowości na północy i na zachodzie kraju. Na rozkaz prezydenta Władimira Putina Rosjanie znacznie nasilili naloty w Syrii po ujawnieniu, że przyczyną katastrofy rosyjskiego samolotu pasażerskiego 31 października na Synaju była bomba. Odpowiedzialność za ten zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie.

 

Rosja zapewnia, że celem jej działań w Syrii jest Państwo Islamskie i inne terrorystyczne ugrupowania zbrojne, jednak krytycy jej zaangażowania twierdzą, że rosyjskie lotnictwo atakuje też umiarkowanych rebeliantów, przeciwników reżimu Asada.

 

Od wybuchu konfliktu syryjskiego w marcu 2011 r. zginęło ponad 250 tysięcy ludzi.

 

PAP

luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie