Krym: problemy z wodą i wstrzymany ruch trolejbusów

Świat
Krym: problemy z wodą i wstrzymany ruch trolejbusów
Associated Press/Polsat News

Krym nadal bez prądu. W wyniku umyślnego zniszczenia trakcji w miastach półwyspu odłączono w niedzielę oświetlenie uliczne, wstrzymano ruch trolejbusów oraz ograniczono dostawy wody. Na Krymie ogłoszono stan wyjątkowy. Poniedziałek będzie na półwyspie dniem wolnym od pracy.

-  Wszystkie agencje rządowe postawiono w stan gotowości – powiedział Aleksiej Freedman, szef departamentu obrony cywilnej w ministerstwie sytuacji nadzwyczajnych na Krymie. Dodał, że zespoły ministerstwa energetyki działają na całym terytorium Krymu, by „zapobiec dalszym incydentom i monitorować sytuację, tak, by jak najszybciej przywrócić dostawy ze źródeł alternatywnych”.

 

 Bieżąca woda tylko przez dwie godziny na dobę

 

Władze krymskie informowały wcześniej, że przełączyły szpitale i inne ważne obiekty publiczne na zasilanie awaryjne. W stolicy Krymu, Symferopolu prąd płynący do mieszkań i domów może być odłączany nawet na dziewięć godzin w ciągu doby - powiedział szef administracji miejskiej Hennadij Bachariew, cytowany przez krymski portal "15minut".

 

Władze Sewastopola, który jest główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, podjęły decyzję o zamknięciu od poniedziałku przedszkoli oraz odwołały lekcję w młodszych klasach.

 

Minister gospodarki komunalnej Krymu Ołeksandr Żdanow oświadczył, że w związku z awarią ograniczone zostaną także dostawy wody. Najgorsza sytuacja panuje w 17-tysięcznym Sudaku w południowo-wschodniej części półwyspu, gdzie woda będzie płynęła z kranów tylko przez dwie godziny na dobę.

 

Władze Krymu podjęły również decyzję o odłączeniu ogrzewania; nie będzie ono działało w ciągu dnia. Żdanow wyjaśnił, że ciepłownie unieruchomiono, gdyż temperatura powietrza wynosi 18 stopni Celsjusza.

 

Maszty energetyczne wysadzone

 

Dwa słupy energetyczne w obwodzie chersońskim zostały wysadzone w nocy z soboty na niedzielę. Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych ogłosiło na Krymie stan wyjątkowy do czasu pełnego przywrócenia dostaw energii elektrycznej. Ogółem na Krym dostarczano prąd czterema trakcjami. Dwie pierwsze zostały uszkodzone - także przez nieznanych sprawców - jeszcze w piątek.

 

Ukraina dostarcza na zajęty przez Rosjan Krym ok. 80 proc. potrzebnej mu energii. O przerwanie dostaw apelują do władz w Kijowie krymscy Tatarzy, którzy po aneksji półwyspu wyjechali na tzw. Ukrainę kontynentalną, a od września prowadzą żywnościową blokadę Krymu.

 

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne.

 

PAP, Polsat News

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie