Izrael: ataki nożowników

Świat
Izrael: ataki nożowników
Pogrzeb Izraelczyka zabitego przed paroma dniami, fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER

Czworo Izraelczyków, w tym 13-latka, zostało rannych w sobotę na skutek ataku nożownika w mieście Kirjat Gat na południu kraju. Sprawca, który zbiegł z miejsca zdarzenia, jest obecnie poszukiwany przez siły bezpieczeństwa - poinformowała izraelska policja. Służby medyczne podały, że dwie ranne osoby są w stanie ciężkim.


Trwają poszukiwania nożownika. - Dodatkowe siły policji, jednostki antyterrorystyczne i tajni agenci przeczesują teren i szukają napastnika, który obecnie pozostaje na wolności - przekazał policyjny rzecznik Micky Rosenfeld. Według agencji AFP w związku z "potwierdzonym atakiem terrorystycznym" poszukiwana jest co najmniej osoba.


Zdaniem policji atak w Kirjat Gat nosi znamiona ataków dokonywanych w ostatnich tygodniach przez Palestyńczyków.


Dotychczas na skutek trwającej od dwóch miesięcy eskalacji konfliktu izraelsko palestyńskiego zginęło 15 Izraelczyków i ponad 80 Palestyńczyków, w tym wielu napastników (według policji - co najmniej 50). Ponad 30 Palestyńczyków straciło życie podczas starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa.

 

Spór o dostęp do obiektów sakralnych


Falę przemocy wywołała eskalacja sporu o dostęp muzułmanów i Żydów do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym w starej części Jerozolimy. Sporne wzgórze kryje pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, natomiast dla muzułmanów jest to miejsce, z którego Mahomet odbył podróż do nieba, oraz drugi po Mekce najważniejszy obiekt kultu religijnego.


Oliwy do ognia dolały nieoficjalne doniesienia ze strony palestyńskiej, że Izrael usiłuje zmienić religijne status quo Wzgórza Świątynnego. W pobliżu znajdującego się tam meczetu Al-Aksa zakazane jest odprawianie modlitw innych niż muzułmańskie, jednak Palestyńczycy pozostają nieufni wobec intencji Izraela z powodu częstszych w ostatnich latach wizyt składanych na Wzgórzu przez religijnych aktywistów żydowskich i ultranacjonalistycznych polityków izraelskich - przypomina Reuters.

 

John Kerry odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę i Ramallah


USA ogłosiły w sobotę, że amerykański sekretarz stanu USA John Kerry w najbliższych dniach odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę i Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, by rozmawiać na temat "powstrzymania przemocy w Izraelu, Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu".


PAP, Reuters

grz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie