Antyterrorystyczna operacja w stolicy Kabardo-Bałkarii

Świat
Antyterrorystyczna operacja w stolicy Kabardo-Bałkarii
RIA Novosti/CC BY SA 3.0

10 członków organizacji terrorystycznej współpracującej z Państwem Islamskim zginęło w operacji antyterrorystycznej w Nalczyku, stolicy Kabardo-Bałkarii - poinformował rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK).

- Podczas operacji bandyci znajdowali się w ziemiance. Mimo apeli o poddanie się otworzyli ogień i zostali zlikwidowani - poinformowano agencję TASS w centrum informacyjnym NAK.


Wszyscy terroryści wchodzili w skład organizacji, która złożyła przysięgę na wierność Państwu Islamskiemu.


Chcą utworzyć państwo oparte na szariacie


Kabardo-Bałkaria to jedna z muzułmańskich republik Północnego Kaukazu - obok Czeczenii, Inguszetii, Dagestanu i Karaczajo-Czerkiesji - którą operujący na ich terytorium radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim - chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.


W czerwcu 2014 roku samozwańczy kalifat Iraku i Syrii ogłosił otwarcie filii - wilajetu - na pogrążonym od 20 lat w konflikcie Kaukazie. Od jesieni 2014 roku wielu kaukaskich mudżahedinów złożyło hołd Abu Bakrowi al-Bagdadiemu, czyli kalifowi Ibrahimowi.


Zaciągają się do Państwa Islamskiego


Wielu spośród nich przeprawiło się do Syrii, by zaciągnąć się do armii Państwa Islamskiego, które początkowo ogłosiło kalifat na zajętych obszarach Iraku i Syrii. Szacuje się, że w szeregach tych wojsk walczy ok. 5 tys. ochotników z Kaukazu.

 

PAP

grz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie