Prezydent Chin ostro potępił zamach w Mali

Świat
Prezydent Chin ostro potępił zamach w Mali
PAP/EPA/NOEL CELIS/POOL

- Aby utrzymać pokój, Chiny wzmocnią współpracę międzynarodową w walce z terrorystami, którzy atakują niewinnych ludzi - powiedział Xi Jinping w państwowej telewizji. Do krwawego ataku w Mali doszło w piątek. Zginęło 21 osób, w tym trzech Chińczyków.

Chińska firma budowy kolei potwierdziła śmierć swoich pracowników, którzy w Mali omawiali projekty współpracy z przedstawicielami afrykańskich rządów. Według chińskiego MSZ czterej inni obywatele Chin zostali uratowani.

 

Do ataku na hotel przyznała się ekstremistyczna organizacja Al-Murabitun, kierowana przez Mochtara Belmochtara. Ugrupowanie powstało w 2013 roku po opuszczeniu przez Belmochtara Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie. Organizacja przekazała, że domaga się m.in. uwolnienia rebeliantów z malijskich więzień.

 

W operacji odbijania zakładników brały udział siły malijskie, wspierane przez specjalne jednostki francuskie i amerykańskie. Wsparcia akcji udzieliło ok. 40 członków antyterrorystycznego oddziału francuskiej żandarmerii (GIGN).

 

Islamscy ekstremiści uzbrojeni w broń palną i granaty wdarli się w piątek rano do luksusowego 190-pokojowego hotelu z okrzykami "Allahu Akbar". Według zarządzającej hotelem grupy Rezidor w chwili ataku w hotelu znajdowało się ok. 170 osób, w tym 140 gości.

 

Rosyjskie MSZ potwierdziło, że wśród 21 ofiar śmiertelnych ataku na hotel są też Rosjanie. Według mediów chodzi o dwóch obywateli Rosji.

 

PAP

luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie