Łyżwiarstwo szybkie: rekord świata na 500 m pobity

PAP/EPA

Pierwszym zawodnikiem w historii, który zszedł poniżej 34 sekund w wyścigu na 500 m, został rosyjski łyżwiarz szybki Paweł Kuliżnikow. Rekord świata pobił w Pucharze Świata w Salt Lake City (USA) z czasem 33,98.

W minioną niedzielę Kuliżnikow osiągnął rezultat 34,00 w PŚ w Calgary, wymazując z tabel rekord globu Kanadyjczyka Jeremy'ego Wotherspoona 34,03.

W piątek w Salt Lake City rosyjski panczenista wyprzedził Amerykanina Mitchella Whitmore'a 34,19 i Kanadyjczyka Williama Duttona 34,35.

Artur Waś (Legia Warszawa) zajął 18. miejsce - 34,66. Rekord Polski należący do tego łyżwiarza wynosi 34,60.

W słabszej grupie B znów nieźle spisał się Piotr Michalski (Górnik Sanok), który uplasował się na szóstej pozycji. Jego czas 34,83 był zaledwie dwie setne sekundy gorszy od rekordu życiowego.

Wśród pań w sprincie na 500 m zwyciężyła Chinka Hong Zhang - 36,56. Z kolei na rzadko rozgrywanym dystansie 5000 m najlepsza była Czeszka Martina Sablikova - 6.47,42. Co ciekawe, w gr. B szybciej od rekordzistki globu (wynik Sablikovej 6.42,66) pobiegła Holenderka Carien Kleibeuker 6.45,04.

Luizie Złotkowskiej (Sparta Grodzisk Mazowiecki) zabrakło trzech sekund do poprawienia własnego rekordu Polski. Uzyskała czas 7.10,22 i była 12. w grupie B.