Bój o Trybunał. Do 27 listopada Prokuratura Generalna i Sejm muszą przekazać stanowiska w sprawie poprzedniej ustawy o TK

Polska
Bój o Trybunał. Do 27 listopada Prokuratura Generalna i Sejm muszą przekazać stanowiska w sprawie poprzedniej ustawy o TK
Polsat News

Na dokumenty obu instytucji czeka Trybunał Konstytucyjny. Są one potrzebne na rozprawę 3 grudnia, na której TK rozpatrzy wniosek posłów PO i PSL o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o TK jest zgodna z konstytucją. Sprawa jest pilna, bo 5 grudnia ma wejść w życie podpisana dziś przez prezydenta nowa ustawa o TK, krytykowana przez opozycję i konstytucjonalistów.

Termin dla uczestników postępowania na zajęcie stanowisk w tej sprawie został wyznaczony do 27 listopada - powiedziała w piątek Grażyna Leśniak z zespołu prasy i informacji Biura TK.

 

W czwartek prezes TK Andrzej Rzepliński poinformował w mediach, że na 3 grudnia wyznaczono termin rozprawy w pełnym składzie TK, na której zostanie rozpatrzony wniosek grupy posłów PO i PSL o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o TK jest zgodna z konstytucją.

 

Jak wskazywali politycy PO, ich wniosek jest w treści tożsamy z wnioskiem, który wcześniej złożyli, a potem wycofali posłowie PiS. Chodziło w nim m.in. o tryb wyboru nowych sędziów Trybunału.

 

Według posłów PO złożenie wniosku jest następstwem działań prezydenta Andrzeja Dudy, który nie zaprzysiągł sędziów Trybunału wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, bo ma wątpliwości konstytucyjne, ale równocześnie nie kieruje sprawy do TK.

 

Jak poinformował Trybunał rozprawie 3 grudnia będzie przewodniczyć prezes Rzepliński, pierwszym sędzią sprawozdawcą będzie Leon Kieres, a drugim sędzią-sprawozdawcą Marek Zubik.

 

Wątpliwości konstytucyjne

 

"Z unormowaniami ustawowymi dotyczącymi wyboru sędziów wiążą się doniosłe zagadnienia ustrojowe. W tej sytuacji niezwłoczne orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją powołanych przepisów ustawy o TK jest konieczne dla zapewnienia ciągłości pracy Trybunału" - wskazał Trybunał.

 

W komunikacie o wyznaczeniu terminu rozprawy dodano, iż "ze względu na znaczenie przepisów wskazanych we wniosku grupy posłów i potrzebę ciągłego ich stosowania przy rozpoznawaniu zawisłych przed TK spraw, konieczne jest niezwłoczne usunięcie przedstawionych we wniosku wątpliwości konstytucyjnych".

 

Wcześniej TK wyznaczył na 25 listopada i 21 grudnia terminy rozpraw w sprawie z wniosku PiS odnoszącego się do ustawy o TK. 10 listopada wniosek ten został jednak wycofany, a politycy PiS wskazywali, że stał się on bezzasadny, gdyż w nowej kadencji Sejmu stało się możliwe przyjęcie nowelizacji ustawy o TK.

 

W związku z decyzją PiS Trybunał odwołał terminy rozpraw wyznaczone na 25 listopada i 21 grudnia, jednak - jak poinformowało w piątek Biuro TK - nie podjęto jeszcze formalnej decyzji w sprawie dalszych losów tego wniosku.

 

W piątek prezydent podpisał nowelizację ustawy o TK, którą w czwartek przyjął Sejm, a w piatek - bez poprawek Senat. Znowelizowana ustawa stanowi, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznacza to nowy wybór pięciu sędziów. Nowelizacja została już ogłoszona w Dzienniku Ustaw.

 

PAP

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie