Szwedzi poszukują Irakijczyka, który miał przygotowywać zamachy w ich kraju

Świat
Szwedzi poszukują Irakijczyka, który miał przygotowywać zamachy w ich kraju
Expressen

Policja podejrzewa 25-letniego Mutara Muthanna Majida, który przybył do Szwecji z Niemiec, o przygotowywanie ataków terrorystycznych. Szwedzkie media opublikowały dziś jego zdjęcia.

Według źródeł, na które powołuje się szwedzki dziennik "Expressen", Mutar Muthanna Majid, z pochodzenia Irakijczyk, jest bojownikiem Państwa Islamskiego. Jego przybycie do Szwecji z Niemiec potwierdził zapis z monitoringu. Mężczyzna przebywał wcześniej w Syrii oraz Iraku.


W związku z podejrzeniami o planowanie przez Mutara Muthanna Majida akcji terrorystycznej wydano nakaz jego aresztowania. Policja zwiększyła obecność w miejscach publicznych i przy kluczowych obiektach. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podjęto także w parlamencie Riksdagu.


Szwedzkie służby specjalne SAPO podwyższyły w środę stopień zagrożenia terrorystycznego skierowanego przeciwko Szwecji z poziomu "podwyższonego" do "wysokiego".


Decyzja o podwyższeniu stopnia zagrożenia terroryzmem została podyktowana "otrzymaniem konkretnych informacji" - podano w komunikacie.


PAP, Expressen 

grz/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie