Szwecja: domniemany terrorysta ujęty w ośrodku dla uchodźców

Świat
Szwecja: domniemany terrorysta ujęty w ośrodku dla uchodźców
stefan m / Flickr (CC BY-ND 2.0)

O zatrzymaniu 25-letniego Mutara Muthanny Majida, który przybył do Szwecji z Niemiec, poinformowały szwedzkie służby specjalne SAPO.

Jak podała rzeczniczka SAPO Sirpa Franzen, akcja ujęcia podejrzanego przebiegła spokojnie. 

 

Według źródeł, na które powołuje się szwedzki dziennik "Expressen", Mutar Muthanna Majid, z pochodzenia Irakijczyk, jest bojownikiem Państwa Islamskiego. Jego przybycie do Szwecji z Niemiec potwierdził zapis z monitoringu. Mężczyzna przebywał wcześniej w Syrii oraz Iraku.
 
Za podejrzanym wydano w środę nakaz aresztowania w związku z planowaniem akcji terrorystycznej w Szwecji. Szwedzkie media opublikowały jego zdjęcie. Policja zwiększyła obecność w miejscach publicznych i przy kluczowych obiektach. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podjęto także w parlamencie - Riksdagu.
 
Służby specjalne SAPO podwyższyły w środę stopień zagrożenia terrorystycznego skierowanego przeciwko Szwecji z poziomu "podwyższonego" do "wysokiego".
 
Decyzja o podwyższeniu stopnia zagrożenia terroryzmem została podyktowana "otrzymaniem konkretnych informacji" - podano w komunikacie.

 

SAPO poinformowało w czwartek, że zatrzymanie podejrzanego nie jest na razie przesłanką do obniżenia stopnia zagrożenia terrorystycznego.

 

PAP

am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie