Senat zajmie się nowelizacją ustawy o TK. Głosowanie w piątek rano

Polska
Senat zajmie się nowelizacją ustawy o TK. Głosowanie w piątek rano
PAP/Rafał Guz

Senatorowie zdecydowali dziś wieczorem o włączeniu do obrad nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów TK. Głosowanie nad tym punktem odbędzie się w piątek rano - poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

Szef senackiego klubu PO Bogdan Klich wniósł o nieprowadzanie ustawy o TK do porządku obrad. Jednak większość senatorów - 60 opowiedziała się za włączeniem jej do harmonogramu. Przeciwnych było 24, a jeden się wstrzymał.

 

Wcześniej w czwartek wieczorem dwie senackie komisje - Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza zarekomendowały Izbie przyjęcie bez poprawek uchwalonej tego dnia po południu przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

 

Nowelizację Sejm przyjął głosami klubów PiS i Kukiz'15. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem. Wcześniej przepadł wniosek PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy. PO zapowiada zaskarżenie nowelizacji do TK.

 

PO: haniebny zamach na Trybunał Konsytucyjny

 

PO nazywa tę nowelę "haniebnym zamachem na TK" i "dewastacją państwa prawa". PiS replikuje, że to PO dokonała zamachu na Trybunał w poprzednim Sejmie, który zmienił ustawę o TK i wybrał pięciu sędziów, w miejsce tych kończących kadencje w 2015 r., na długo, zanim wygasły.

 

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w tym roku (przeciw czemu było PiS). Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu - nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga następnych sędziów.

 

Nowelizacja według PiS
 
Projekt PiS przewiduje, by w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosił 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznaczałoby to nowy wybór pięciu sędziów.
 
Według założeń nowelizacji, kadencja sędziego rozpoczyna się z dniem złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Ponadto w 3 miesiące od wejścia zmian w życie ma nastąpić wygaszenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK. Nowego prezesa prezydent ma powoływać na trzy lata, spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK.
 

PAP

 

Czytaj także:

 

Sejm zdecydował - ponowny wybór pięciu sędziów TK


Konstytucjonaliści: zmiana ustawy o TK to prawny zamęt


"Dzięki PO Trybunał Konstytucyjny stał się instytucją partyjną"

 

wj/Luq/hk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie