Ponad połowa ludzi na świecie nie umie odpowiedzieć na proste pytanie finansowe
Zadano trzy pytania dotyczące inflacji, ryzyka i zysku, aby sprawdzić, jak ludzie radzą sobie z podstawowymi kwestiami finansowymi. Przepytano ponad 150 tys. osób w 140 krajach. Polacy uplasowali się na 40. miejscu. Badania nad piśmiennością finansową, których wyniki opublikowano dziś, przeprowadzono na zlecenie Banku Światowego, firm McGraw Hill Financial i Gallup.
Jedno z pytań brzmiało:
Wyobraź sobie, że musisz pożyczyć 100 złotych. Co będzie tańsze, gdy przyjdzie do oddania pieniędzy: zwrócenie 105 złotych czy 100 złotych + 3 procent?
Oczywiście, badacze w każdym kraju użyli lokalnej waluty.
Jak się okazuje, tylko 49 proc. pytanych potrafiło poprawnie odpowiedzieć na to pytanie. Nawet po wykluczeniu najbiedniejszych rejonów świata i pozostaniu przy krajach członkowskich OECD wyniki nadal są zaskakująco niskie i wynoszą 59 proc. dla poprawnej odpowiedzi.
Wśród pytanych Polaków dobrej odpowiedzi udzieliło 60 proc. pytanych. 14 proc. odpowiedziało błędnie, a 26 proc. wstrzymało się od udzielenia odpowiedzi.
Z badań wynika, że 42 proc. Polaków jest finansowo piśmiennych, co daje nam 40. miejsce w rankingu państw świata. Przed nami znalazł się Hong Kong, a za nami RPA. Zdecydowanie lepiej poradzili sobie Czesi, którzy uplasowali się na 10 miejscu, Węgrzy – 19 i Słowacy – 29.
Na pierwszym miejscu badania znalazła się Norwegia (71 proc. piśmienności finansowej), a kolejne kraje to Dania, Szwecja, Izrael, Kanada, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Australia. Pierwszą dziesiątkę zamyka Finlandia.
Czytaj więcej
Komentarze