Bank Światowy: polski system podatkowy mniej skomplikowany

Biznes
Bank Światowy: polski system podatkowy mniej skomplikowany
Flickr/Tomasz Czerko/CC BY 2.0

Polska pod względem skomplikowania systemu podatkowego jest na 58 miejscu na świecie. To awans o 29 pozycji w ciągu roku - wynika z najnowszego raportu Paying Taxes, przygotowanego przez Bank Światowy i firmę doradczą PwC.

W raporcie uwzględniono 189 państw. Zdaniem ekspertów 58 lokata Polski kraju nie jest złym wynikiem, cieszy zwłaszcza duży awans. Dla porównania Czechy zajęły 122 miejsce, Słowacja – 73, a Niemcy – 72. Spory awans w zestawieniu Polska zawdzięcza m.in. wprowadzeniu na szeroką skalę elektronicznych rozliczeń z fiskusem w ramach programu e-podatki.


- Wyniki tegorocznego badania Paying Taxes potwierdzają, że polski system podatkowy zmienił się na lepsze. Nie możemy jednak zapominać, że nadal jest bardzo wiele do zrobienia. Na przykład jednym z wyzwań jest zmiana nastawienia – na bardziej pozytywne - administracji podatkowej do podatników.  Może to zapewnić nam nie tylko awans w rankingu, ale przede wszystkim pozytywnie stymulować rozwój polskiej przedsiębiorczości, od której zależy przecież ekonomiczna przyszłość kraju – stwierdził Tomasz Barańczyk, ekspert podatkowy z PwC.


Według opracowania polski przedsiębiorca przeciętnie dokonuje obecnie 7 płatności podatku w ciągu roku, rok wcześniej było ich 18 i poświęca na rozliczenia  z fiskusem 271 godzin rocznie (poprzednio 286). Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada tu lepiej od średniej, jeśli chodzi o liczbę płatności - średnia dla UE to 11,5. Gorzej jest natomiast porównując czas jaki trzeba spędzić nad podatkowymi formularzami - średnia dla UE to to 173 godziny, czyli prawie o 100 mniej niż w Polsce.

 

- Dobrą informacją jest, że na całym świecie, w tym także i w Polsce, podejmowane są działania poprawiają

ce kondycję otoczenia podatkowego. Wiąże się to jednocześnie z ułatwieniami dla biznesu oraz zrównoważonymi przychodami dla państwowych budżetów – skometował tegoroczne wyniki Augusto Lopez-Claros, dyrektor z Banku Światowego.


Opracowywany corocznie raport Paying Taxes pokazuje stopień skomplikowania systemów podatkowych na świecie. Dodatkowo, opisuje działania administracji podatkowej, które ułatwiają rozliczenia podatnikom i mogą stymulować gospodarkę poprzez znoszenie barier administracyjnych.


PwC, World Bank

Piotr Wardziak

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze