Nietrzeźwy pasażer wywołał fałszywy alarm bombowy. Polski samolot musiał awaryjnie lądować w Bułgarii

Świat
Nietrzeźwy pasażer wywołał fałszywy alarm bombowy. Polski samolot musiał awaryjnie lądować w Bułgarii
flickr/Aero Icarus/CC BY 2.0

- Nie znaleziono bomby na pokładzie polskiego samolotu, który w czwartek rano wylądował awaryjnie na bułgarskim lotnisku Burgas - poinformował minister transportu Iwajło Moskowski. Maszyna czarterowych linii Small Planet musiała lądować po tym, gdy jeden z pasażerów zawiadomił o bombie na pokładzie.

Według ministra w tej sytuacji nie ma potrzeby podejmowania dalszych nadzwyczajnych kroków w celu zagwarantowania bezpieczeństwa pasażerów, personelu na lotnisku i infrastruktury. - Wydarzenia z ostatnich godzin pokazały jednak, że jesteśmy gotowi do działań w nadzwyczajnych sytuacjach - podkreślił.

 

Wcześniej wiadomość o tym, że bomby nie było, przekazała prokurator z burgaskiej prokuratury okręgowej Kalina Czapkynowa. Powiedziała, że alarm okazał się fałszywy. 67-letniego pasażera, obywatela Polski, który ten alarm wywołał, zatrzymano na 24 godziny.

Według Czapkynowej Polak był nietrzeźwy, nie potwierdziła ona jednak słów przedstawiciela MSW, który powiedział, że pasażer "zażartował" na temat bomby. Polak w najbliższych godzinach ma zostać oskarżony. Bułgaria nie przekaże go na razie stronie polskiej - dodała Czapkynowa.

 

Airbus A320 ze 161 osobami na pokładzie, należący do polskich czarterowych linii lotniczych Small Planet, lecący z Warszawy do Hurghady, wylądował w Burgas o godz. 5.48 (godz. 4.48 czasu polskiego). Tamtejsze lotnisko natychmiast zamknięto. Alarm bombowy ogłoszono, kiedy samolot znajdował się w bułgarskiej przestrzeni powietrznej.

 

Pasażerowie opuścili maszynę i zostali wprowadzeni do sali tranzytowej lotniska, gdzie sprawdzono ich dokumenty i bagaże. Z Sofii sprowadzono ekipę służby operacyjno-technicznej bułgarskiego MSW, która skontrolowała samolot.

 

Linie lotnicze Small Planet wysłały drugi samolot, który przyleciał do Burgas i ma przewieźć znajdujących pasażerów do Hurghady.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

Az/po/kan/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie