Izrael: 5 zabitych w palestyńskich atakach w Tel Awiwie i na Zachodnim Brzegu

Świat
Izrael: 5 zabitych w palestyńskich atakach w Tel Awiwie i na Zachodnim Brzegu
PAP/EPA/TOMER APPELBAUM

Dwóch Izraelczyków padło w czwartek ofiarą posługującego się nożem palestyńskiego zabójcy w Tel Awiwie. Tego samego dnia trzy osoby zginęły na okupowanym Zachodnim Brzegu, gdy Palestyńczyk ostrzelał ich z samochodu.

W pobliżu żydowskiego osiedla Gusz Ecjon na Zachodnim Brzegu Palestyńczyk jadący pasem awaryjnym głównej drogi otworzył ogień do innych pojazdów, zabijając trzy osoby.

 

Według rzecznika policji Micky'ego Rosenfelda napastnik zatrzymał się wskutek zderzenia z innym samochodem i został aresztowany. Zabici to Izraelczyk, Palestyńczyk i obywatel USA. Telewizja Fox News podała, że ostatnia ofiara to 18-letni amerykański turysta. W incydencie co najmniej siedem osób zostało rannych.

 

 

Tego samego dnia zatrzymano mężczyznę, który w biurowcu w Tel Awiwie zaatakował nożem wiernych zgromadzonych na popołudniowych modłach obok znajdującego się w tym budynku sklepu z żydowskimi przedmiotami liturgicznymi. Napastnik zabił tam dwie osoby, a trzecią ranił. 

 

Czwartkowe wydarzenia zwiększyły do 18 liczbę Izraelczyków zabitych w ciągu ubiegłych siedmiu tygodni w efekcie najnowszej fali przemocy, wywołanej eskalacją sporu o dostęp muzułmanów i Żydów do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym w starej części Jerozolimy. W tym samym czasie konflikt pociągnął za sobą śmierć 80 Palestyńczyków.

 

Sporne wzgórze kryje pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, natomiast dla muzułmanów jest to miejsce, z którego Mahomet odbył podróż do nieba. Jest to dla nich drugi po Mekce najważniejszy obiekt kultu religijnego.

 

PAP, Fot. PAP/EPA/TOMER APPELBAUM

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze