Biały Dom uspokaja: nie ma "wiarygodnego zagrożenia" atakiem terrorystycznym

Świat
Biały Dom uspokaja: nie ma "wiarygodnego zagrożenia" atakiem terrorystycznym
Polsat News

Władze USA zachowują czujność wobec potencjalnych zagrożeń ze strony Państwa Islamskiego (IS) - zapewniła doradca prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa krajowego i zwalczania terroryzmu Lisa Monaco. Państwo Islamskie opublikowało nagranie wideo sugerujące, że kolejnym celem ataków - podobnych do dokonanych w Paryżu w ub. tygodniu - może być Nowy Jork.

- Chociaż część materiału na nagraniu nie jest nowa, to jednak potwierdza ono, że Nowy Jork pozostaje czołowym celem terrorystów - powiedział zastępca komisarza policji nowojorskiej Stephen Davis. Dodał, że - obecnie nie ma konkretnych zagrożeń dla miasta, ale pozostajemy w stanie podwyższonej gotowości.

 

Według organizacji SITE Intelligence Groups, która śledzi działalność dżihadystów, na nagraniu trwającym ok. 6 minut widać osobę mogącą wyglądać na zamachowca samobójcę, która przygotowuje się do akcji. Widać też migawkę z nowojorskiego Times Square. Jednak większość nagrania zawiera zdjęcia z Paryża i prezydenta Francji Francoisa Hollande'a.

 

- Nie mamy informacji o wiarygodnych zagrożeniach wobec stołecznego Waszyngtonu, lub innych rejonów Stanów zjednoczonych - powiedziała Monaco w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Monaco dodała, że władze federalne sprawdziły od 2011 r. ok. 20 tys. syryjskich uchodźców poleconych przez ONZ. Ok. 7 tys. z nich przesłuchano, ale zgodę na wjazd do USA otrzymało niewiele ponad 2 tys.

 

PAP

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie