Wszystkie państwa UE wyraziły chęć pomocy Francji

Świat
Wszystkie państwa UE wyraziły chęć pomocy Francji
Jean-Yves Le Drian, fot.PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Ministrowie obrony 28 państw członkowskich Unii poparli projekt "pomocy i wsparcia" Francji w sprawie piątkowych zamachów w Paryżu. O tego typu solidarność zaapelował Jean-Yves Le Drian. Francuski minister obrony jako pierwszy w historii powołał się na artykuł unijnego traktatu o wzajemnej pomocy.

"W Brukseli powołałem się na artykuł 42,7" - ogłosił na Twitterze Le Drian. Europejska klauzula obrony mówi o wzajemnej pomocy w przypadku zbrojnej agresji. Aktywacja tej klauzuli to konsekwencja piątkowych zamachów we Francji. Był to pierwszy temat spotkania ministrów państw UE.

 

W piątkowych zamachach w Paryżu w rejonie stadionu Stade de France, w barach i restauracjach w X i XI dzielnicy oraz w sali koncertowej Bataclan zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie.

 

W poniedziałek prezydent Francji Francois Hollande podkreślił, że w związku z zamachami terrorystycznymi chce zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, dotyczącej walki z Państwem Islamskim. Zapowiedział również złożenie w środę projektu ustawy w sprawie przedłużenia o trzy miesiące stanu wyjątkowego ogłoszonego po zamachach.

 

 

 

 

PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie