Szef MSZ Bułgarii: nie przyjmiemy więcej uchodźców

Świat
Szef MSZ Bułgarii: nie przyjmiemy więcej uchodźców
Daniel Mitow, fot. Reuters

– Europa powinna zająć się ochroną swoich zewnętrznych granic i odsyłaniem migrantów – powiedział szef bułgarskiej dyplomacji Daniel Mitow. Oświadczył, że Bułgaria nie będzie przyjmować nowych uchodźców niezależnie od oczekiwań Unii Europejskiej.

Szef MSZ podkreślił, że Europa nie może przyjmować coraz większej liczby migrantów, bo system socjalny i ochrony zdrowia w państwach UE tego nie wytrzyma. Dodał, że priorytetem powinno być odesłanie z powrotem migrantów ekonomicznych. – Obecnie dzieje się tak: niezależnie od tego, czy dana osoba otrzymała status uchodźcy, pozostaje w UE. Tak dalej być nie może –zaznaczył.


Zdaniem Mitowa "rozwiązania należy szukać w korzeniach problemu". – Lądowa operacja przeciw Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku wygląda na nieuchronną, lecz dla niej należy utworzyć szeroką międzynarodową koalicję z udziałem wszystkich państw regionu i porozumieć się w sprawie jej celów – tłumaczył.


Niepokojące statystyki


Według danych bułgarskiego MSW z ogólnej liczby ponad 28 tys. migrantów, którzy dotarli do Bułgarii od początku tego roku, w ośrodkach dla uchodźców znajduje się obecnie tylko 1366 osób. Wszyscy pozostali uciekli za granicę. Od 25 września 6702 osoby nielegalnie przekroczyły zachodnią granicę.


Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Rumiana Byczwarowa powiedziała, że nie jest w stanie zapewnić zwartej obecności policji na granicach. Granicy z Turcją strzeże 900 policjantów. Wzdłuż granicy wybudowano także 30-kilometrowe ogrodzenie.


Szefowa MSW nie chciała odnieść się do trudnej sytuacji na zachodniej granicy, przez którą imigranci dostają się dalej do Europy. Nie wyjaśniła także dlaczego przedłużenie ogrodzenia na granicy z Turcją nie jest jeszcze gotowe, chociaż w już czerwcu rząd wydzielił ponad 20 mln euro na ten cel.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie