Polacy światowym pionierem transmisji operacji krtani i szyi

Technologie
Polacy światowym pionierem transmisji operacji krtani i szyi
Flickr/camellla35/CC BY 2.0

Cykl internetowych transmisji operacji krtani i szyi wykonywanych w ośmiu europejskich szpitalach organizuje Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Mają to być pierwsze takie prezentacje na świecie.

Poznański ośrodek, który jest pomysłodawcą i głównym organizatorem zaplanowanej na początek grudnia I Europejskiej Sesji Internetowej "Chirurgia Laryngologiczna Live", od sześciu lat transmituje w internecie wykonywane u siebie operacje onkologiczne i otologiczne. 


W ramach tego przedsięwzięcia, w internecie transmitowane będą operacje krtani i szyi, wykonywane w ośmiu europejskich szpitalach. Ich przebieg będzie na bieżąco omawiany przez moderatorów - goszczących w Poznaniu ekspertów z całej Europy.


Po raz pierwszy w historii, polski ośrodek podjął się koordynowania takiego przedsięwzięcia. W sesji uczestniczyć będą dwie kliniki z Barcelony, kliniki z francuskiej Marsylii, z Genui we Włoszech, niemieckiego Essen, z Luksemburga, z Leiden w Holandii, oraz z Poznania. 


Organizatorzy spodziewają się udziału kilkunastotysięcznej widowni medycznej z całego świata. Udział w transmisji jest bezpłatny.


- Do tej pory nasza klinika aktywnie uczestniczyła w ok. 20 sesjach live chirurgii usznej, ale pokazów operacji krtani i szyi nikt dotąd nie robił. To wynikało z aktywności specjalistów chirurgii usznej. Wśród nich przed laty znaleźli się pasjonaci nowoczesnych technologii, którzy zapoczątkowali takie pokazy. My zaproponowaliśmy Europejskiemu Towarzystwu Laryngologicznemu przygotowanie podobnych pokazów w zakresie operacji krtani i szyi - powiedział prof. Witold Szyfter, szef poznańskiej kliniki, prof. Witold Szyfter.


Europejskie kliniki biorące udział w sesji pokażą w sumie 16 operacji. - Dzięki nim, lekarze z całego świata będą mogli poznać różne techniki operacyjne. Alternatywą dla takich pokazów są bardzo kosztowne kursy. W przypadku sesji live, lekarze mogą poszerzać swoją wiedzę, siedząc przed laptopem we własnej dyżurce lekarskiej - powiedział prof. Szyfter.


- Z Poznania transmitowana będzie operacja raka krtani, wykonywana przy pomocy częściowego usunięcia krtani od zewnątrz. Podczas sesji pokazywane będą nie tylko operacje nowotworów. To będzie również bardzo szeroka patologia niezłośliwa: różnego rodzaju operacje fonochirurgiczne,  szczególnie ważne dla osób posługujących się głosem zawodowo - wyjaśnił prof. Szyfter. 


Przedsięwzięcie organizowane jest dzięki współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS), które koordynuje techniczną stronę transmisji.


PAP

grz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie