Konstytucjonalista Marek Chmaj: decyzja prezydenta to kuriozum

Polska

Konstytucja jasno wskazuje, że osoba, która nie jest prawomocnie skazana, jest niewinna. A zatem prezydent nie może ułaskawić niewinnej osoby, bo z czego ją ułaskawia? - przekonuje w rozmowie z reporterem Polsat News Przemysławem Białkowskim, konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

- Prawo łaski to indywidualny akt głowy państwa, który polega na całkowitym wymazaniu lub częściowym złagodzeniu prawomocnej kary.

Prezydent dokonał czynu, który nie mieści się w granicach prawa - uważa Chmaj. Jego zdaniem Mariusz Kamiński i tak nie był przestępcą,

bo przestępcą jest tylko osoba skazana prawomocnym wyrokiem. - Tu prezydent wydał taki akt łaski: "in blanco" - powiedział Chmaj.

 

Dalszy rozwój sytuacji zdaniem prof. Marka Chmaja zależy teraz od decyzji Sądu. - Ponieważ apelacja od Mariusza Kamińskiego wpłynęła, pozostaje pytanie, co zrobi sąd. Czy umorzy postępowanie, czy uzna, że doszło do pomyłki i postępowanie będzie dalej trwało, a sąd drugiej instancji wyda w tej sprawie wyrok - wyraził wątpliwości konstytucjonalista.

 

Polsat News

pen/hk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie