Kerry: USA i Turcja zamykają północną granicę Syrii. Do jej uszczelnienia pozostało 98 km

Świat
Kerry: USA i Turcja zamykają północną granicę Syrii. Do jej uszczelnienia pozostało 98 km
PAP/EPA/IAN LANGSDON

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry poinformował we wtorek, że USA i Turcja pracują wspólnie nad zamknięciem północnej granicy Syrii. Proces jest bliski końca. Uszczelniono już 294 km.

- 75 proc. granicy tureckiej z północną Syrią zostało zamknięte. Rozpoczynamy wraz z Turkami operację polegającą na domknięciu pozostałych 98 km - powiedział Kerry w wywiadzie dla telewizji CNN.

 

Region, w którym uszczelniana będzie granica, jest obecnie kontrolowany przez radykalnych islamistów. USA i Turcja liczą na to, że zablokowanie przejść na tym odcinku pozbawi dżihadystów możliwości korzystania z bardzo dochodowych szlaków przemytniczych.

 

O zamknięcie tej granicy apelowała od bardzo dawna Ankara. W ubiegłym tygodniu premier Turcji Ahmet Davutoglu ponownie wezwał do utworzenia strefy buforowej w Syrii na granicy z Turcją i odsunięcie od władzy syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. - Kryzys w Syrii będzie rozwiązany, gdy syryjscy uchodźcy będą mogli wrócić do swojej ojczyzny - powiedział wówczas Davutoglu.

 

Syria i trwający w tym kraju od 2011 roku konflikt zbrojny, były jednymi z głównych tematów szczytu przywódców państw G20 w Antalyi na południu Turcji. Szczyt zakończył się w poniedziałek.

 

PAP

mr/hk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze