Antyimigrancka AfD trzecią siłą polityczną w Niemczech

Świat
Antyimigrancka AfD trzecią siłą polityczną w Niemczech
Flickr/Metropolico.org/CC BY-SA 2.0

Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD), domagająca się natychmiastowego wstrzymania przyjmowania imigrantów, po raz pierwszy zdystansowała w sondażu poparcia Lewicę i Zielonych, stając się trzecią siłą w Niemczech - poinformował "Bild".

Poparcie dla Lewicy, podobnie jak dla Zielonych, wynosi 10 proc. W przeciwieństwie do AfD Lewica i Zieloni są jednak obecnie reprezentowane w parlamencie.

 

Rządzący chrześcijańscy demokraci (CDU/CSU) uzyskali 35 proc. poparcia - o jeden punkt procentowy więcej niż przed tygodniem. Wynik ten oznacza zahamowanie niekorzystnego dla chadeków trendu. W minionych tygodniach poparcie dla partii Angeli Merkel systematycznie spadało. Współrządząca SPD straciła natomiast 0,5 proc. i cieszy się poparciem 23,5 proc. wyborców.

 

AfD wyjątkowo popularna we wschodnich Niemczech

 

Poparcie dla AfD od miesięcy systematycznie rośnie. Prawicowo-populistyczna partia jest szczególnie popularna na wschodzie Niemiec, w byłej NRD, gdzie popiera ją ponad 15 proc. wyborców. Wzorem ruchu społecznego Pegida AfD organizuje demonstracje przeciwko polityce migracyjnej rządu, domagając się ustąpienia Merkel i powstrzymania napływu imigrantów z Bliskiego Wschodu.

 

AfD powstała na wiosnę 2013 roku jako ugrupowanie eurosceptyczne domagające się usunięcia Grecji i innych krajów południowoeuropejskich ze strefy euro. Od tego czasu partia odniosła szereg sukcesów w wyborach lokalnych, nie zdołała jednak przekroczyć progu wyborczego w wyborach do Bundestagu.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze