Terminal LNG w Świnoujściu może przyjąć pierwszego metanowca

Biznes
Terminal LNG w Świnoujściu może przyjąć pierwszego metanowca
Flickr/M. Śmiarowski/KPRM

Świnoujski terminal uzyskał zgodę na rozpoczęcie procedury schładzania i rozruchu technologicznego z użyciem skroplonego gazu ziemnego (LNG) z metanowca, jaki przypłynie z Kataru do Polski.

Pierwszy metanowiec ma zawinąć do gazoportu w połowie grudnia. Terminal LNG uzyskał wszelkie wymagane prawem dokumenty, które umożliwią jego przyjęcie. Pozwolenie wydaje Transportowy Dozór Techniczny.


Decyzję podjęto po zakończonej w pierwszej połowie listopada operacji wstępnego schładzania rurociągów. Proces przeprowadzano za pomocą azotu, który został dostarczony do Świnoujścia w formie ciekłej w cysternach. Podczas testów sprawdzano, czy znaczne zmiany temperatury ni powoduja odkształceń i przemieszczeń w instalacji. - Proces zakończył się wynikiem pozytywnym. W części instalacji osiągnięto schłodzenie na poziomie od zakładanych minus 130 stopni Celsjusza do nawet  minus 150 stopni - powiedział Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.


Terminal w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych w ostatnich latach, uznana przez rząd Polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld metrów sześciennych i odpowiadać będzie około jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy przepustowości terminalu do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie, co będzie wymagało wybudowania trzeciego zbiornika.


PAP

grz

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze