Marsylianka i czarne opaski - towarzyskie mecze z paryską tragedią w tle

PAP/ EPA

Anglia - Francja, Niemcy - Holandia i Belgia - Hiszpania to najciekawiej zapowiadające się wtorkowe spotkania towarzyskie. Polscy piłkarze tego dnia we Wrocławiu zmierzą się z Czechami. Wszystkie mecze poprzedzi minuta ciszy, upamiętniająca ofiary zamachów w Paryżu.

W piątek w wyniku zorganizowanej akcji terrorystów w stolicy Francji życie straciło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Do eksplozji doszło m.in. w okolicach stadionu Stade de France, gdzie francuscy piłkarze grali towarzysko z Niemcami (2:0). Według tamtejszych mediów, miały one miejsce przy bramie wschodniej, gdzie zginęły trzy osoby. Mimo tych wydarzeń "Trójkolorowi" zgodnie z wcześniejszym planem przystąpią we wtorek do meczu z Anglią w Londynie.

Przy okazji zbliżających się spotkań kraje zapowiedziały zwiększenie środków bezpieczeństwa. W Barsinghausen koło Hanoweru policja sprawdza samochody, które zamierzają zaparkować na terenie bazy niemieckich piłkarzy.

W Londynie natomiast uprzedzono kibiców by na stadion wybrali się wcześniej niż zwykle, bo kontrola będzie skrupulatna. Natomiast w trakcie odgrywania francuskiego hymnu jego słowa będą wyświetlane na telebimie, aby angielska publiczność również mogła go śpiewać.

Wszystkie mecze w najbliższych dniach organizowane pod egidą UEFA, także barażowe o awans do mistrzostw Europy, będą poprzedzane minutą ciszy, a piłkarze założą czarne opaski.