We Francji i Belgii zatrzymano pierwszych podejrzanych ws. ataków w Paryżu

Świat
We Francji i Belgii zatrzymano pierwszych podejrzanych ws. ataków w Paryżu
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W Belgii i Francji w ramach dochodzeń po serii zamachów terrorystycznych w Paryżu doszło do pierwszych zatrzymań. Wśród aresztowanych jest urodzony we Francji 29-letni Ismael Mostefai. Siedem osób zostało natomiast zatrzymanych w Belgii - potwierdziła prokuratura. Według niej, dwóch z siedmiu terrorystów, którzy dokonali paryskich zamachów, miało obywatelstwo francuskie i mieszkało w Belgii.

Agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła we francuskich władzach, podała informacje o jednym z siedmiu zatrzymanych. Ismael Mostefai to 29-latek, urodzony w regionie Chartres. Mężczyzna został zidentyfikowany dzięki pobraniu odcisków palców. Wcześniej prokuratura poinformowała, że zatrzymano również siedem osób z jego rodziny, w tym jego ojca i brata.

 

Siedmiu kolejnych aresztowanych po serii zamachów zostało zatrzymanych na terenie Belgii. Według informacji tamtejszej prokuratury, dwóch z siedmiu terrorystów, którzy dokonali paryskich zamachów, miało obywatelstwo francuskie i mieszkało w Belgii, w tym jeden - w brukselskiej imigranckiej dzielnicy Molenbeek Saint Jean.

 

Wcześniej podano, że jeden z samochodów wykorzystanych podczas ataków był według śledczych zarejestrowany w Belgii. Szary volkswagen polo został zauważony obok sali Bataclan, w której zastrzelono 89 ludzi uczestniczących w koncercie. Samochód został wynajęty przez mieszkającego w Belgii Francuza. Mężczyzna został zatrzymany w sobotę rano na belgijskiej granicy podczas kontroli innego pojazdu, którym poruszał się wraz z dwoma innymi osobami.

 

Trzej bracia zamieszani w zamachy

 

- W zamachy terrorystyczne w Paryżu zamieszanych było trzech braci. Jeden z nich zginął podczas ataków, drugi obecnie przebywa w areszcie w Belgii. Nie wiadomo jeszcze, czy na pewno brał udział w zamachach. Za trzecim z braci Belgia wydała list gończy.

 

Poszukiwany kierowca czarnego seata

 

W Montreuil na przedmieściach Paryża odnaleziono samochód - czarnego seata, który mógł być wykorzystany do przeprowadzenia ataków na bar Le Carillon i restaurację Le Petit Cambodge na ulicy Alibert w X dzielnicy Paryża. W środku były karabiny Kałasznikowa tego samego typu, jakiego użyto w zamachach.

 

Syryjski paszport przy ciele jednego z zamachowców

 

MSW Serbii podało, że syryjski paszport, który znaleziono przy ciele jednego z paryskich zamachowców, należy do osoby, która dostała się do Serbii i na terytorium tego państwa szukała w zeszłym miesiącu azylu. Wcześniej, 3 października, ów obywatel syryjski został zarejestrowany jako jeden z imigrantów na greckiej wyspie Leros.

 

Największa tragedia we Francji od II wojny światowej

 

Zamachy, które mają być zemstą Państwa Islamskiego za francuskie zaangażowanie w konflikt w Syrii, to największa tragedia, jaka dotknęła Francję od czasów drugiej wojny światowej. W sześciu atakach życie straciły co najmniej 132 osoby, a około 350 zostało rannych. Największa tragedia rozegrała się w sali koncertowej Bataclan, gdzie zamachowcy zaatakowali tłum młodych ludzi, którzy przyszli na koncert grupy rockowej. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie. Dżihadyści ostrzegli, że Francja pozostanie jednym z ich głównych celów do momentu, aż jej władze nie zrezygnują z dotychczasowej polityki i nie wycofają się z bombardowań ich pozycji w Syrii.

 

PAP

wj/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie