W Turcji szczyt G20. W cieniu paryskich zamachów

Świat
W Turcji szczyt G20. W cieniu paryskich zamachów
PAP/EPA

Przywódcy uczestniczący w trwającym od niedzieli szczycie G20 uważają, że migracja to problem globalny i jako taki musi być rozwiązany w sposób skoordynowany - wynika z projektu porozumienia, który, zdaniem agencji Reutera, zostanie podpisany w poniedziałek. W dwudniowym spotkaniu najważniejszych przywódców globu biorą udział m.in. Barack Obama, Władimir Putin i Angela Merkel.

Szczyt odbywa się w tureckim kurorcie Antalya.

 

Na niedzielę zaplanowano pierwsze posiedzenie, na którym przywódcy będą omawiać tematy spotkania, a wieczorem będzie przyjęcie wydane przez gospodarza szczytu, tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 

Spotkanie odbywa się w cieniu piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu.


Szczyt zdominują tematy konfliktu w Syrii, kryzysu migracyjnego i globalnego ocieplenia - przed międzynarodową konferencją klimatyczną w Paryżu.

 

Z powodu zamachów terrorystycznych w Paryżu prezydent Francji Francois Hollande odwołał swój przyjazd do Antalyi. Francję reprezentuje dwóch ministrów.

 

Nie jest przewidywane spotkanie w cztery oczy w Baracka Obamy z Władimirem Putinem. Zaplanowano natomiast wiele innych spotkań dwustronnych. Moskwa zapowiedziała, że Putin spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, brytyjskim premierem Davidem Cameronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, saudyjskim królem Salmanem, premierem Włoch Matteo Renzim oraz szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

 

Dwudniowy szczyt zgromadził ok. 13 tys. uczestników oraz  2,5 tys. akredytowanych dziennikarzy, a także wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych i świata biznesu. Ich bezpieczeństwa pilnuje  12 tys. policjantów. Na liczącej 30 kilometrów drodze z lotniska do kompleksu 30 hoteli, gdzie zatrzymają się uczestnicy szczytu, co 50 metrów rozstawiony jest funkcjonariusz.

 

Do G20 należy 19 najbogatszych państw i Unia Europejska.

 

PAP

 

 

ptw/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie