Premier Rumunii przedstawił nowy rząd

Świat
Premier Rumunii przedstawił nowy rząd
Dacian Ciolos, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Dacian Ciolos, były unijny komisarz ds. rolnictwa, przedstawił swoich ministrów. – Chciałem wybrać kompetentnych ludzi, ekspertów w swoich dziedzinach, otwartych na dialog. Pochodzą z sektora prywatnego, rumuńskiej i unijnej administracji czy też społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Ciolos. Oczekuje się, że nowy gabinet uzyska szerokie poparcie w parlamencie.

Ministrem spraw zagranicznych zostanie zawodowy dyplomata Lazar Comanescu, który był już szefem tego resortu w 2008 roku. Ambasador Rumunii w Wielkiej Brytanii Mihnea Ioan Motoc będzie ministrem obrony. Anca Paliu Dragu – ekonomistka z Komisji Europejskiej, a wcześniej ekspertka Międzynarodowego Funduszu Walutowego, obejmie resort finansów. Tekę ministra sprawiedliwości premier powierzył ekspertce ds. walki z korupcją Cristinie Guseth. Ministrem energii będzie Victor Grigorescu z zarządu koncernu energetycznego Electrica.


46-letni premier Dacian Ciolos był unijnym komisarzem ds. rolnictwa w latach 2010-2014. Wcześniej pełnił funkcję bezpartyjnego ministra rolnictwa w ówczesnym centroprawicowym rządzie. Od lipca zajmował się bezpieczeństwem żywności i pełnił funkcję doradcy szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera.


Dymisja w cieniu korupcji


Dotychczasowy rząd Victora Ponty podał się do dymisji pod naciskiem kilkudniowych demonstracji przeciw korupcji elit politycznych. Demonstranci winili skorumpowanych rządzących o tragiczny w skutkach pożar w nocnym klubie w Bukareszcie, do którego doszło w nocy z 30 na 31 października. 46 osób zginęło, 15 ciągle jest w stanie krytycznym.


Do tragedii doszło podczas pokazu pirotechnicznego na koncercie. Aresztowano m.in. mera bukaresztańskiej dzielnicy, w której mieści się lokal. Mer zezwolił klubowi na działalność mimo braku dopuszczenia lokalu do użytku przez straż pożarną. Trzech właścicieli klubu aresztowano pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 

PAP

prz/luq

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze