Obama rozmawiał z Putinem o Syrii i Ukrainie

Świat
Obama rozmawiał z Putinem o Syrii i Ukrainie
PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE/POOL/RIA NOVOSTI

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Barack Obama odbyli w niedzielę na marginesie szczytu najbogatszych krajów świata G20 w tureckiej Antalyi półgodzinną rozmowę o Syrii i Ukrainie.

Biały Dom uznał trwającą 35 minut rozmowę za konstruktywną i poinformował, że obaj przywódcy zgodzili się, iż po zamachach w Paryżu rozwiązanie konfliktu w Syrii jest jeszcze pilniejszym wyzwaniem niż dotąd.

 

Według przedstawiciela Białego Domu obaj przywódcy odnotowali postęp dokonany w wielostronnych wiedeńskich rozmowach dyplomatycznych dotyczących Syrii i zgodzili się, co do potrzeby politycznej transformacji w tym kraju, mediacji ONZ w rozmowach pokojowych między rządem a opozycją oraz zawieszenia broni.

 

Biały Dom poinformował także, że Obama wyraził zadowolenie z wysiłków wszystkich krajów zwalczających Państwo Islamskie (IS) i podkreślił wagę skoncentrowania rosyjskich działań w Syrii na zwalczaniu IS.

 

Z kolei rosyjskie agencje powołujące się na doradcę prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurija Uszakowa podały, że zdaniem Putina USA i Rosja mają podobne strategiczne cele w walce z Państwem Islamskim, natomiast różnią się w sprawie taktyki działania.

 

Przedstawiciel Białego Domu podał także, że w rozmowie Obama poruszył temat konfliktu na wschodniej Ukrainie, wyrażając poparcie dla realizacji porozumień z Mińska i wzywając do wycofania ciężkiego sprzętu oraz zagranicznych bojowników.

 

PAP

 

 

Luq

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze