Najmłodszy miał 15 lat. Co wiemy o zamachowcach z Paryża?

Świat
Najmłodszy miał 15 lat. Co wiemy o zamachowcach z Paryża?
Polsat News

Było ich ośmiu, wszyscy nie żyją. Czterech wysadziło się w powietrze w teatrze Bataclan, trzech przy stadionie. Ósmego zabiła policja. Podsumowujemy wiedzę o zamachowcach.

Przy napastniku, ktory wysadził się w powietrze przy Stade de France, znaleziono syryjski paszport. Trwa jego weryfikacja, ponieważ w Europie pojawiło się wiele sfałszowanych syryjskich paszportów wraz z napływem uchodźców. Drugi napastnik byl 15-latkiem. Jeden z terrorystów mówił perfekcyjnie po francusku. Świadkowie mówią, że terroryści musieli świetnie znać miejsca, które zaatakowali.

 

Za atakami stoi Państwo Islamskie. Ataki zostały dokładnie zaplanowane, a Francja pozostanie jednym z głównych celów ich agresji do momentu, aż francuskie władze nie zrezygnują z dotychczasowej polityki.

 

Dżihadyści zbudowali swoje państwo na terenach opanowanych przez terrorystów w Syrii i Iraku, dokąd uciekają ludzie z całego świata. Wśród nich jest kilkudziesięciu Polaków, którzy przeszli na islam. Większośc to jednak muzułmanie z państw Europy Zachodniej.

 

- Państwo Islamskie daje im poczucie wspólnoty braterstwa, teg,o że ich zycie ma jakś sens, że ktoś ich szanuje za to, że są takimi jakimi są, zachód takie osoby odrzuca - wytłumaczył prof. Piotr Balcerowicz, orientalista.

 

Polsat News, Wydarzenia

pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie