Po zamachach w Bejrucie odwołano wyjazd polskiej misji do Libanu

Polska
Po zamachach w Bejrucie odwołano wyjazd polskiej misji do Libanu
PAP/EPA
Liban

Planowany na niedzielę wyjazd do Bejrutu polskiej misji, która miała rozpocząć przygotowania do przesiedleń uchodźców, został odwołany. Powodem jest niestabilna sytuacja po ataku bombowym. Polska po raz pierwszy miała brać udział w takim przedsięwzięciu.

- W związku z niestabilną sytuacją w tym kraju wyjazd został przełożony na inny termin - powiedziała Aleksander Wyszyński z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Nie podał jednak ,nowej daty wyjazdu polskich ekspertów.

 

W czwartek w Bejrucie doszło do podwójnego ataku bombowego, w wyniku którego zginęły co najmniej 43 osoby, a około 200 zostało rannych. Do zamachu przyznały się grupy bojowe Państwa Islamskiego walczące w sąsiedniej Syrii.

 

W niedzielę do stolicy Libanu mieli polecieć eksperci Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Straży Granicznej oraz resortu pracy, którzy zajmują się planowaną na 2016 rok organizacją przesiedleń do Polski uchodźców. Polacy mieli spotkać się z przedstawicielami libańskich władz, wysokiego komisarza ds. uchodźców (UNHCR) oraz Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji.

 

Polska po raz pierwszy miała brać udział w przedsięwzięciu przesiedleń uchodźców. Specjalny międzyresortowy zespół opracował plan operacyjny, który zawiera harmonogram przyjmowania uchodźców oraz wykaz związanych z tym działań poszczególnych instytucji. Jak mówił wcześniej szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala, plan uwzględnia poszczególne etapy, a więc kwestie selekcji uchodźców, kwestie transferu i pobytu w Polsce oraz integracyjne. Określa również aspekty finansowe dla poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia.

 

ONZ: 60 mln uchodźców na świecie

 

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami polskiego rządu, pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do naszego kraju w 2016 roku.

 

We wrześniu ministrowie spraw wewnętrznych UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców (wcześniej zapadła decyzja o podziale 40 tys. osób). Polska docelowo ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat.

 

Według szacunków ONZ, na świecie jest 60 mln uchodźców. Największą grupę wśród nich stanowią obecnie Syryjczycy. Od wybuchu wojny domowej w 2011 r. liczba uciekinierów syryjskich przekroczyła 4 mln. Ponadto w samej Syrii odnotowano ok. 8 mln uchodźców wewnętrznych. 

 

W 4,5-milionowym Libanie przebywa ok. 1,2 mln Syryjczyków, którzy uciekli ze swojego kraju przed trwającą od ponad czterech lat wojną domową.

 

PAP

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie