Włoch nowym Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców

Świat
Włoch nowym Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców
Filippo Grandi, fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon mianował w środę włoskiego dyplomatę Filippo Grandiego nowym szefem ONZ-owskiej agencji do spraw uchodźców, o które to stanowisko ubiegała się również socjaldemokratyczna była premier Danii Helle Thorning-Schmidt.

Grandi ma za sobą wieloletnią pracę w Urzędzie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR), którym będzie teraz kierował. W latach 2010-14 stał na czele Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Szefostwo UNHCR przejmie po Portugalczyku Antonio Guterresie, który przestanie pełnić tę funkcję wraz z końcem bieżącego roku - poinformowało w komunikacie biuro prasowe ONZ.

 

Grandi w oczekiwaniu na poparcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ

 

Nominację Grandiego musi jeszcze zatwierdzić złożone z przedstawicieli 193 państw Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, ale według dyplomatów nie będzie z tym żadnych problemów.

 

Jak zaznacza Reuters, rozczaruje to zapewne Thorning-Schmidt, która w czerwcu opuściła zajmowany przez cztery lata fotel premiera Danii i zaraz potem podjęła starania o szefostwo UNHCR. Według zastrzegających sobie anonimowość dyplomatów i funkcjonariuszy ONZ, Ban Ki-moona zniechęciła do jej osoby restrykcyjna duńska polityka imigracyjna.

 

- Nie chce on (sekretarz generalny red.) być uważany za popierającego ten rodzaj polityki, jaki forsują Dania i inne kraje europejskie. Jest zdecydowanym zwolennikiem bardziej przyjaznej uchodźcom polityki niemieckiej kanclerz Angeli Merkel - powiedział Reuterowi zachodni dyplomata jeszcze przed ogłoszeniem nominacji Grandiego.

 

 

STForeignDesk, Reuters, PAP

po

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze