Posłowie wybrali pięcioro wicemarszałków

Polska
Posłowie wybrali pięcioro wicemarszałków
Polsat News

Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Stanisław Tyszka (Kukiz’15) i Barbara Dolniak (.Nowoczesna) zostali, decyzją posłów, wicemarszałkami Sejmu VIII kadencji.

Joachim Brudziński, nazywany przez niektórych prawą ręką Jarosława Kaczyńskiego, jest szefem zachodniopomorskich struktur partii.  Drugim wicemarszałkiem z Prawa i Sprawiedliwości został Ryszard Terlecki - historyk i profesor nauk politycznych. Działacz opozycji w PRL, należał do "Solidarności", współpracował z KOR.


W skład Prezydium Sejmu wejdzie także była marszałek izby Małgorzata Kidawa-Błońska. Posłanka PO była rzeczniczką rządu w gabinetach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. W klubie parlamentarnym reprezentowała liberalne skrzydło w sprawach bioetycznych w opozycji do konserwatywnego obozu ówczesnego posła PO Jarosława Gowina.


Przedstawicielem Ruchu Kukiz’15 w Prezydium Sejmu będzie Stanisław Tyszka. Prawnik i doktor nauk humanistycznych, jest także wykładowcą akademickim. Kieruje zespołem ekspertów, który opracował Strategię Zmiany ruchu Kukiz’15.


Z klubu .Nowoczesna wicemarszałkiem została Barbara Dolniak - sędzia specjalizująca się w prawie cywilnym, wdowa po pośle PO Grzegorzu Dolniaku, który zginął w katastrofie smoleńskiej.


Posłowie wcześniej przyjęli uchwałę autorstwa klubu PiS. W ten sposób zadecydowali, że będzie pięciu, a nie siedmiu wicemarszałków. O zwiększenie składu Prezydium Sejmu wnioskował PSL. Ludowcy, najmniejszy klub w Sejmie VIII kadencji nie będą mieli swojej reprezentacji w Prezydium.

 

PAP

przep
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie