PiS: w Sejmie będzie prawdopodobnie 25 komisji

Polska
PiS: w Sejmie będzie prawdopodobnie 25 komisji
Polsat News

W Sejmie VIII kadencji prawdopodobnie będzie tyle komisji co obecnie, czyli 25. PiS ma objąć przewodnictwo w 13 komisjach, PO w siedmiu, Kukiz'15 w trzech, a Nowoczesna w dwóch - poinformował PAP szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Po czwartkowym posiedzeniu klubu PiS PAP pytała Terleckiego o proponowany przez PiS rozkład komisji w VIII kadencji Sejmu, m.in. o ich liczbę.

- Do wczoraj była wersja, że jest ich tyle samo (czyli 25-PAP). Będziemy wiedzieć to na pewno jutro. Platforma bierze trzy duże komisje, dwie średnie i dwie małe komisje: edukację, zdrowie, środowisko i sport, sprawy zagraniczne, komisja petycji i mniejszości narodowych. Kukiz'15 ma otrzymać rolnictwo, samorząd i politykę senioralną, a Nowoczesna gospodarkę i komisję cyfryzację - powiedział. Dodał, że reszcie komisji będą przewodniczyć posłowie klubu PiS.

 

Terlecki był też pytany, czy jest już znana data posiedzenia, na którym kandydatka PiS na premiera wygłosi expose. - Nie mamy tu decyzji. Była mowa o przyszłym tygodniu, jeśli chodzi o expose - powiedział.

 

Podkreślił, że pierwsze projekty ustaw mogłyby być głosowane już podczas posiedzenia tego Sejmu. - Będziemy chcieli dokonać zmiany w regulaminie Sejmu i wprowadzić ustawę o działach administracji rządowej, która dostosuje liczbę i zakres odpowiedzialności ministerstw - zaznaczył Terlecki. Dodał, że projekt ustawy o działach administracji rządowej jest już gotowy.

 

Terlecki podkreślił, że zmiany w regulaminie Sejmu będą dotyczyć przede wszystkim komisji. - W związku z tym, że powstaje ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powstanie też taka komisja. Skarb przeniesie się z jednej komisji do innej. To techniczne sprawy - powiedział.

 

PiS chce zmienić ustawę o działach m.in. dlatego, żeby możliwe było powołanie ministerstwa energetyki.

 

PAP

Luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie