Lufthansa odwołała w czwartek kolejnych 900 lotów

Świat
Lufthansa odwołała w czwartek kolejnych 900 lotów
PAP/EPA/ROLF VENNENBERND

Lufthansa poinformowała, że wskutek trwającego strajku jej stewardes i stewardów odwołała na czwartek prewencyjnie 933 loty, co dotknie 107 tys. pasażerów. Zadeklarowała również nieustępliwość wobec nacisków strajkujących. Zawieszenia akcji domagała się już nawet w sądzie, ale ten odrzucił żądania firmy o zawieszenie akcji protestacyjnej.

Rozpoczęty w piątek z inicjatywy grupującego personel kabinowy związku zawodowego Ufo strajk okazał się dłuższy niż wszystkie wcześniejsze w dziejach flagowego niemieckiego przewoźnika powietrznego. Do środy spowodował anulowanie ponad 3,7 tys. lotów, z których chciało skorzystać łącznie 443 tys. podróżnych.

 

Na razie nic nie zapowiada rychłej poprawy sytuacji. Podejmowane przez zarząd firmy próby zawieszenia akcji strajkowej za pośrednictwem sądów pracy okazały się bezowocne. Prezes Lufthansy Carsten Spohr zadeklarował utrzymanie twardego kursu wobec związkowców argumentując, że w ostatnich latach zbyt często dokonywano ustępstw na ich rzecz. Zasygnalizował jednocześnie gotowość do dalszych rozmów.

 

- Musimy niestety przetrzymać ten konflikt, by zapewnić pomyślną przyszłość Lufthansy, a w szczególności także naszych pracowników - powiedziała cytowana w czwartkowym wydaniu dziennika "Bild" członkini zarządu Lufthansy Bettina Volkens.

 

Ufo może kontynuować protest do piątku włącznie

 

Odrzucenie pozwów Lufthansy do sądów pracy pierwszej instancji w Duesseldorfie i Darmstadcie o zawieszenie akcji strajkowej oznacza, iż Ufo może ją kontynuować do piątku włącznie. Od decyzji sądu w Duesseldorfie złożono odwołanie do tamtejszego krajowego sądu pracy, który zacznie je rozpatrywać w czwartek po południu.

 

Przedmiotem leżącego u podłoża strajku sporu są m.in. płace 19 tys. pracowników oraz system przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Kierownictwo Lufthansy oferuje nowo zatrudnianym pracownikom gorsze warunki emerytalne od tych, które mają obecnie pracujący stewardzi i stewardesy. Obecnie personel firmy ma prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lat, przy zachowaniu 60 proc. ostatniej pensji, wynoszącej średnio 50 tys. euro rocznie.

 

Spór o umowę zbiorową trwa w niemieckich liniach od prawie dwóch lat. W tym okresie piloci Lufthansy strajkowali już 13 razy.

 

PAP

po
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie