Izrael urażony decyzją Unii Europejskiej

Świat
Izrael urażony decyzją Unii Europejskiej
Government Press Office (Israel)/Haim Zach
Reuwen Riwlin, prezydent Izraela

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin odwołał w czwartek wizytę w Brukseli planowaną na 2 grudnia. Jest to reakcja na unijną dyrektywę nakazującą znakowanie importowanych do UE produktów pochodzących z izraelskich osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Komisja Europejska przyjęła w środę wykładnię unijnych przepisów, zgodnie z którą importowane do Unii Europejskiej produkty pochodzące z izraelskich osiedli na terytoriach okupowanych powinny być wyraźnie oznakowane. Nie mogą one być etykietowane jako produkty wyprodukowane w Izraelu, gdyż UE nie uważa tych obszarów za część państwa izraelskiego.

 

Decyzja Unii Europejskiej została ostro skrytykowana także przez izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Oświadczył on, że jest nacechowana "hipokryzją" i że Unia Europejska powinna się wstydzić za jej podjęcie. Zagroził, że będzie miała konsekwencje dla dwustronnych stosunków Izrael-UE.

 

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora UE w Izraelu Larsa Faaborga-Andersena, by wyrazić wobec niego niezadowolenie z powodu unijnej dyrektywy.

 

PAP

na
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie