Duda na pierwszym posiedzeniu Sejmu: dziękuję wyborcom, za to że głosowali

Polska

- Apelowałem przed wyborami o udział w wyborach, apelowała pani premier. Dziękuję tym, którzy poszli do głosowania, mając rożne poglądy, głosując na różne ugrupowania - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji.

- Wybory są najważniejszym elementem demokracji, szeroki udział w wyborach umacnia demokrację - podkreślił w czwartek prezydent.

 

Zmiana na polskiej scenie politycznej ważnym świadectwem


- To, że te wybory przyniosły tak zdecydowaną zmianę na polskiej scenie politycznej, także jest świadectwem demokracji, świadectwem ważnym, zwłaszcza jeśli weźmiemy kontekst wyborów samorządowych, co do których nie tylko mieliśmy, ale i mamy wiele wątpliwości - podkreślił prezydent.


Podkreślił, że dla niego zmiana, jaka dokonała się w wyniku wyborów, "to radość, bo w każdym normalnym kraju demokratycznym dzieje się tak, że władza się zmienia"; raz rządzi jedna opcja polityczna, następnie inna.


Podziękował przewodniczącemu PKW Wojciechowi Hermelińskiemu za sprawne przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich i wyborów parlamentarnych.


Prezydent apeluje do posłów o merytoryczną dyskusję w Sejmie


Andrzej Duda zaapelował również do posłów, żeby prowadzili merytoryczną dyskusję i używali parlamentarnego języka. Dodał, że nie chciałby, żeby ktokolwiek wychodził z Sejmu w poczuciu, że został znieważony, obrażony albo że traktowano go z pogardą.


- Prosiłbym, żebyście państwo prowadzili dyskusje merytoryczne, prosiłbym, żeby te granice sporu, granice pewnej przyzwoitości, języka, który w Polsce często nazywa się językiem parlamentarnym, nie były przekraczane. Żeby język parlamentarny nadal był rozumiany jako swoisty język dyplomacji i pewnej kultury debaty - powiedział.


Dodał, że nie chciałby, żeby ktokolwiek wychodził z Sejmu w poczuciu, że został znieważony, obrażony czy że traktowano go z pogardą. - Wiecie państwo, że takie sytuacje na przestrzeni lat czasem się zdarzały. Ogromnie ubolewam nad tego typu zdarzeniami. Chciałbym państwa prosić, żeby tego nie było - mówił.


"Wyborcy byli za zmianą, mam nadzieję, że Sejm na to odpowie"


- Wyborcy opowiedzieli się za zmianą, która polega na naprawie szeregu aspektów życia Rzeczypospolitej. Mam wielką nadzieję, że ten Sejm na to zadanie odpowie. Odpowie na nie pozytywnie, że te zmiany nastąpią, że zostaną przegłosowane - mówił prezydent.


Dodał, że Sejm jest "elementem parlamentu", a samo słowo parlament wywodzi się z języka francuskiego od słowa "mówić". "A więc jest to miejsce, gdzie się mówi, jest to miejsce, gdzie jest debata. Jest to zatem to miejsce, gdzie są także i spory" - podkreślił Duda.

 

PAP

 

am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie