Zawieszono procedurę niepodległościową Katalonii

Świat
Zawieszono procedurę niepodległościową Katalonii
PAP/EPA/ANDREU DALMAU
Katalonia chce niepodległości

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny przyjął w środę do rozpatrzenia apelację rządu przeciwko niepodległościowej rezolucji przyjętej przez kataloński parlament. Jednocześnie, do czasu wydania orzeczenia, Trybunał zawiesił procedurę secesji Katalonii od Hiszpanii.

Trybunał Konstytucyjny ostrzegł zarazem najważniejszych członków parlamentu Katalonii, dążącego do niepodległości najbogatszego regionu Hiszpanii, że jeśli nie podporządkują się decyzji, mogą zostać zawieszeni w wykonywaniu obowiązków i grozić im będzie postępowanie sądowe.

 

Katalońska wicepremier Neus Munte powiedziała jednak, że regionalny rząd będzie kontynuował prace nad projektem oderwania Katalonii od Hiszpanii. W rezolucji znalazł się zapis rekomendujący zignorowanie orzeczenia Trybunału.

 

Rezolucja w sprawie formalnego rozpoczęcia procesu tworzenia niezależnego państwa katalońskiego inicjuje 18-miesięczny proces przygotowujący region do odłączenia się od reszty kraju.

 

Krótko po jej przyjęciu premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział odwołanie do Trybunału Konstytucyjnego. Poinformował, że będzie zabiegał o "zawieszenie inicjatywy (parlamentarnej - red.) i wszystkich jej skutków prawnych".

 

PAP

na
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie