Ważna zmiana w nawigacji Google'a: można z niej korzystać w trybie offline

Technologie
Ważna zmiana w nawigacji Google'a: można z niej korzystać w trybie offline
mroach / Flickr (CC BY-SA 2.0)

Wielu z nas korzysta z nawigacji samochodowej wbudowanej w mapy Google'a. Ta popularna aplikacja obecna jest na milionach używanych w Polsce smartfonów i tabletów. Od wczoraj wbudowana w nią nawigacja działa w trybie offline.

Oznacza to, że na przykład przed wyjazdem za granicę, możemy zapisać mapę w pamięci naszego smartfona lub tableta. Dzięki temu unikniemy kosztowanego korzystania z sieci w roamingu. Nowa funkcja map Google'a przyda się również, gdy znajdziemy się w okolicy, w której dostęp do internetu bezprzewodowego jest słaby, czy choćby w garażu podziemnym.


Na transmisji danych możemy też oczywiście oszczędzić podczas podróży po kraju. Jedyny minus tego rozwiązania? Brak danych o natężeniu ruchu samochodowego. Podróżując z nawigacją w trybie offline nie dowiemy się więc o nagłych wydarzeniach, takich jak korki czy wypadki.


Funkcja zapisywania wybranego fragmentu mapy do pamięci telefonu jest już obecna w mapach Google'a od dawna, ale do tej pory nie dotyczyła funkcji nawigacji samochodowej. Gdy z niej korzystaliśmy, telefon czy smartfon musiał mieć połączenie z internetem.


Nie tylko nawigacja


To nie jedyna zmiana wprowadzana w mapach Google'a. Teraz w trybie offline działa również wyszukiwanie miejsc w pobliżu i sprawdzanie godzin otwarcia sklepów czy innych punktów usługowych.

 

Usprawniony tryb offline jest już dostępny dla użytkowników aplikacji Google'a w systemie Android, a w najbliższym czasie zostanie udostępniony dla osób korzystających z systemu iOS.


Zapisujemy mapę do pamięci urządzenia


Mapę danego obszaru można pobrać poprzez wyszukanie interesującego nas miejsca lub wskazanie go na mapie. Następnie rozwijamy opis tego miejsca i otwieramy menu zlokalizowane w prawym górnym rogu ekranu. Po rozwinięciu menu wybieramy opcję "Zapisz mapę offline".


Po pobraniu obszaru, mapy Google'a automatycznie przełączą się do trybu offline, gdy połączenie będzie bardzo słabe lub niemożliwe. Po wykryciu dostępu do sieci, aplikacja ponownie włączy tryb online, dając możliwość korzystania z pełnej wersji czyli np. sprawdzania natężenia ruchu drogowego na danej trasie.

 

Jeśli chcemy więc korzystać wyłącznie z map offline, pamiętajmy o wyłączeniu połączenia z internetem w telefonie czy tablecie. To szczególnie istotne, jeśli chcemy używać nawigacji poza granicami kraju.


W domyślnych ustawieniach mapy są pobierane na urządzenie mobilne tylko w trybie Wi-Fi, by zapobiec zwiększonym opłatom za transmisję danych.

 

am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie