Prawie jedna czwarta Polaków uważa, że uczciwe płacenie podatków nie jest oznaką patriotyzmu

Biznes
Prawie jedna czwarta Polaków uważa, że uczciwe płacenie podatków nie jest oznaką patriotyzmu
Polsat News

Patriota to osoba, która uczestniczy w wyborach, zna polską historię i kulturę oraz wywiesza flagę podczas narodowych świąt - wynika z badania instytutu ARC Rynek i Opinia. Z patriotyzmem badani nie wiążą płacenia podatków, przestrzegania przepisów czy ekologicznego oszczędzania zasobów naturalnych.

Autorzy badania stwierdzają, że w Polsce obowiązuje tradycyjne, XIX-wieczne rozumienie patriotyzmu, gdzie dotyczy on sfery symbolicznej, a zdecydowanie mniej ekonomicznej i propaństwowej.


Według wyników sondażu, jako zachowania, które świadczą o patriotyzmie 60 proc. pytanych Polaków wymienia uczestniczenie w wyborach, 53 proc. znajomość historii Polski, 44 proc. znajomość polskiej kultury, 41 proc. świętowanie ważnych wydarzeń z historii, a 40 proc. wywieszanie flagi w święto narodowe.

 

50 proc. badanych uznało, że o patriotyzmie nie świadczy segregowanie śmieci, 36 proc. nie łączy patriotyzmu z ekologicznym oszczędzaniem wody i energii, 29 proc. z przestrzeganiem przepisów, a 23 proc. z uczciwym płaceniem podatków.

 

- Wyniki sondażu pokazują, że duża grupa Polaków nie czuje odpowiedzialności za swój kraj w wymiarze ekonomicznym czy np. ekologicznym. Płacenie podatków czy przestrzeganie przepisów dla części respondentów nie są zachowaniami patriotycznymi, mimo iż mają realny wpływ np. na budżet państwa, co z kolei przekłada się na jego funkcjonowanie - uważa dr Adam Czarnecki, wiceprezes ARC Rynek i Opinia.

 

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą ankiet online w dniach 6-9 listopada 2015, na próbie 1002 dorosłych respondentów.

 

ARC, Polsat News

PTRW
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie