Piłsudski odznacza Focha na filmie z 1921 r. Niezwykłe znalezisko w archiwum

Polska
Piłsudski odznacza Focha na filmie z 1921 r. Niezwykłe znalezisko w archiwum
NiNA

Narodowy Instytut Audiowizualny odnalazł taśmę, na której było nagranie spotkania marszałka Józefa Piłsudskiego z marszałkiem Francji Ferdynandem Fochem, naczelnym wodzem Sił Sprzymierzonych. Naczelny Wódz odznaczył wtedy Focha za zasługi dla Polski odpiętym z własnej piersi orderem Virtuti Militari.

Taśma trafiła do Instytutu w ramach akcji digitalizowania domowych archiwów wideo. Ku zaskoczeniu badaczy, okazało się, że 9,5-milimetrowa taśma filmowa typu Baby Pathe kryje nieznane dotąd nagranie.


Do spotkania marszałka Józefa Piłsudskiego z marszałkiem Fochem doszło 5 lutego 1921 r. w szkole wojskowej Saint-Cyr w Wersalu pod Paryżem. Francuski marszałek uchodził za wielkiego przyjaciela Polski. Dzięki jego interwencji w lutym 1919 roku niemieckie wojska przerwały swoją kontrofensywę przeciwko powstańcom wielkopolskim.


Foch wspierał też utworzenie polskiego korpusu wojskowego we Francji w czasie I wojny światowej.


Podczas zarejestrowanego spotkania Józef Piłsudski odpiął ze swego munduru order Virtuti Militari i udekorował nim francuskiego marszałka. W czasie spotkania wygłosił następujące słowa (cyt. za "Monitorem Polskim" z 7 lutego 1921 roku):


"Znajduję się na tej ziemi francuskiej, zaprzyjaźnionej z Polską, którą z radością reprezentuję, w charakterze Prezydenta Republiki. Jednakże w obecności Wielkiego Wodza, który potrafił odnieść zwycięstwo wśród najtrudniejszych warunków, nie mogę zapomnieć, że jestem żołnierzem. Jako żołnierz podziwiałem i podziwiam olbrzymie dzieło, jakiego dokonałeś, biorąc na swoje barki tak olbrzymią odpowiedzialność. I dlatego dziś z uczuciem głębokiej radości ofiaruję Ci krzyż Virtuti Militari, ten krzyż, który jest mi tak drogi, a który nosiłem na swojej piersi, jako Naczelny Wódz Armii Polskiej."

 

Na krótkim, lecz zaskakująco dobrze zachowanym filmie widać, jak marszałek Józef Piłsudski w otoczeniu wojskowych podchodzi do marszałka Ferdynanda Focha, przypina mu do piersi własny order i ściska dłoń.

am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie