Historia Hymnu Narodowego zawarta w muzeum

Polska

W 1926 roku został hymnem polskim, ale powstał dużo wcześniej. Mazurek Dąbrowskiego napisany przez Józefa Wybickiego ma długą i zawiłą historię, o czym opowiada reporterowi Polsat News kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Małgorzata Gdańska.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostało utworzone 17 lipca 1978 r. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego.


W muzeum gromadzone są pamiątki po twórcy polskiego hymnu, a także innych postaciach z jego epoki. W zbiorach znajdują się dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego, a także elementy wyposażenia dworu z XVIII i początku XIX w. Chodzi m.in. o meble, dywany, XIX-wieczne obrazy i kilimy o tematyce patriotycznej, broń, biżuterię patriotyczną pochodząca z okresu powstań narodowych, medale pamiątkowe oraz dzieła literackie i plastyczne inspirowane "Pieśnią Legionów Dąbrowskiego".


Najcenniejszą kolekcję muzeum stanowią muzykalia patriotyczne. Są to śpiewniki i nuty polskich pieśni, w tym także nuty i tekst Mazurka Dąbrowskiego. Poza tym, w zbiorach można znaleźć słowa hymnów innych państw wzorowane na hymnie polskim oraz różne wersje Mazurka powstające w XIX w.


Polsat News, mng.gda.pl

 

wj

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze