Dawny bunkier przeciwatomowy dla władzy, będzie schronem dla najbogatszych

Świat
Dawny bunkier przeciwatomowy dla władzy, będzie schronem dla najbogatszych
Polsat News, theoppidum.com

W nieujawnionej lokalizacji na terenie Czech powstaje luksusowy bunkier, w którym w razie wojny, zamachu terrorystycznego lub katastrof naturalnych, będzie można przeżyć nawet 10 lat.

Kompleks nazywa się Oppidum, na wzór osiedli warownych wznoszonych przez Rzymian. Jego budowę rozpoczęły władze komunistycznej Czechosłowacji w 1984 roku. Były to czasy międzynarodowych napięć, więc budowano go na wielką, niespotykaną dzisiaj skalę, nakładem wielkich środków.

 

Dzisiejsi właściciele zapewniają, że bunkier jest idealnie położony wśród gór, a od lotniska w Pradze dzieli go kilkanaście minut lotu helikopterem. Dzięki luksusowemu i nowoczesnemu wyposażeniu pomieszczeń rozmieszczonych na dwóch poziomach o łącznej wielkości ponad siedmiu tysięcy metrów, w Oppidum można będzie przeżyć nawet 10 lat.

 

Największy apartament będzie mieć 630 metrów kwadratowych. W podziemnym kompleksie przewidziano też ogród ze światłem naśladującym naturalne, basen, spa, kino i bibliotekę. Będą biura i sale konferencyjne. Mieszkańcy bunkra przechowają kosztowności w prywatnych sejfach. Centrum dowodzenia Oppidum będzie też znajdowało się pod ziemią.

 

Światowe media nazwały już obiekt "bunkrem miliarderów”.

 

Nierozstrzygnięta pozostaje na razie kwestia czy to poważny pomysł czy jedynie przejaw typowo czeskiego absurdalnego poczucia humoru.

 

Polsat News, theoppidum.com

na
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie