Polska świętuje dziś niepodległość. Biegi, marsze i... "toast za Niepodległą"

Polska

97 lat temu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i dowództwo podległych jej wojsk, a Niemcy podpisały zawieszenie broni, które było faktycznym zakończeniem I wojny światowej. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach.

Główne obchody państwowe - z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy - odbędą się w Warszawie. Rozpocznie je msza św. o godzinie 9:00 w kościele św. Krzyża w intencji ojczyzny. O 10:25 głowa państwa złoży wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, a następnie wręczy odznaczenia państwowe.

 

Kolejny punkt uroczystości to wizyta na Grobie Nieznanego Żołnierza. W południe odbędzie się tam uroczysta zmiana warty. O godz. 13:00 Duda złoży wieniec pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego na placu noszącym jego imię. W tych uroczystościach wezmą udział także premier Ewa Kopacz i szef MON Tomasz Siemoniak.

 

W pałacu prezydenckim Duda wzniesie ponadto "toast za Niepodległą" razem z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego.

 

W stolicy nie tylko obchody państwowe

 

W związku z obchodami święta najwięcej imprez - jak co roku - odbędzie się w Warszawie. Największym zgromadzeniem będzie Marsz Niepodległości, którego organizator zadeklarował udział ok. 50 tys. osób. Marsz został zgłoszony na godz. 13:00-20:00 i ma rozpocząć się na rondzie Dmowskiego najprawdopodobniej o godz. 14:15.

 

Uczestnicy pochodu przejdą podobną trasą do zeszłorocznej: alejami Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego aż w pobliże stacji kolejowej Warszawa Stadion. Ulice, którymi ma przejść marsz, będą wyłączane z ruchu z dużym wyprzedzeniem, będzie również wstrzymany ruch komunikacji miejskiej - mówił we wtorek rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa na czas przejścia marszu przez most Poniatowskiego, ok. godz. 14:30, wyłączona będzie z ruchu Wisłostrada - zapowiedziała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

 

Niepodległość na sportowo

 

Obchodom Święta Niepodległości będą także towarzyszyć imprezy sportowe. Ulicami Warszawy przebiegną uczestnicy 27. Biegu Niepodległości. Zmagania rozpoczną się o godz. 11:11, ma wziąć w nich udział ok. 15 tys. biegaczy. Trasa imprezy prowadzi al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości - biegacze wystartują na skrzyżowaniu z ul. Stawki i pobiegną najpierw w kierunku południowym jezdnią wschodnią, zawrócą przy ul. Rakowieckiej i następnie pobiegną na północ jezdnią zachodnią. Oprócz tego w Wawrze w "Sztafecie Patriotów" pobiegnie 250 osób. Impreza rozpocznie się o 13:30.

 

Jak za dawnych lat

 

Dzisiejsze święto uświetni także defilada historyczna. Po południowych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której przemaszeruje ponad 400 osób w mundurach dawnych formacji wojskowych. Podąży za nimi trzynaście historycznych pojazdów wojskowych.

 

Rekonstruktorzy ruszą z pl. Piłsudskiego ok. godz. 13:00, dalej przejdą ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, Nowym Światem i Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego. Z tego powodu czasowo zamknięte zostaną dla ruchu drogowego ulice Krakowskie Przedmieście i al. Jerozolimskie w rejonie ronda de Gaulle’a.

 

polsatnews.pl, PAP

pr
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie