Zarząd PO: w czwartek wybór szefa klubu, w piątek Rada Krajowa

Polska
Zarząd PO: w czwartek wybór szefa klubu, w piątek Rada Krajowa
PAP/Leszek Szymański

W czwartek przed pierwszym posiedzeniem Sejmu zbierze się nowy klub PO, który prawdopodobnie wybierze nowego przewodniczącego - poinformował po poniedziałkowym posiedzeniu zarządu Platformy Andrzej Halicki. Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Rady Krajowej PO.

Zarząd Krajowy Platformy, który zebrał się w poniedziałek po południu, ustalił plan działania na najbliższe tygodnie.

 

- To było bardzo krótkie spotkanie dotyczące najbliższych dni, czyli kalendarza, który nas czeka - powiedział minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Chodzi o ślubowanie poselskie, które odbędzie się 12 listopada i krótkie spotkanie klubu Platformy, do którego powinno dojść jeszcze przed ślubowaniem. Według Halickiego, to właśnie na tym krótkim spotkaniu powinien zostać wybrany przewodniczący klubu.

 

Według Halickiego, lidera mazowieckiej PO, podczas obrad zarządu nie było mowy na temat kandydatów na szefa klubu. Z informacji, które pojawiają od kilku dni w Platformie wynika, że w wyborach przewodniczącego klubu startować mają: premier Ewa Kopacz i szef pomorskiej Platformy, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

 

Politycy PO w nieoficjalnych rozmowach szanse obu kandydatów oceniają jako "pół na pół". Do tej pory poparcie dla startu Kopacz na szefa klubu deklarowali m.in. rzecznik rządu Cezary Tomczyk, minister ds. UE Rafał Trzaskowski, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wiceszef PO Cezary Grabarczyk.

 

Kopacz, Schetyna i Budka kandydatami na przewodniczącego PO

 

Piątkowa Rada Krajowa PO ma zdecydować, czy w partii odbędą się tylko wybory nowego lidera, czy również władz w kołach, powiatach i regionach. Pomysł ten prawdopodobnie nie zyska akceptacji większości członków Rady Krajowej PO.

 

Rada ma także przyjąć regulamin wyborów przewodniczącego PO. Zgodnie ze statutem Platformy, lidera tego ugrupowania wybierają w głosowaniu korespondencyjnym wszyscy jego członkowie. - Rozmawialiśmy o tym, że powinniśmy się skoncentrować na wyborze przewodniczącego, więc ten regulamin, który będzie przyjęty przez Radę Krajową zapewne będzie dotyczył tego powszechnego dla członków Platformy Obywatelskiej udziału - powiedział Halicki.

 

W regulaminie określone mają zostać ustalone wiążące daty dotyczące procedury wyboru szefa PO. Chodzi o powołanie komisji, datę zgłaszania kandydatur, rozsyłanie materiałów, które będą umożliwiały przeprowadzenie wyboru. - Może być pierwsza i druga tura, więc musimy te wszystkie daty określić w regulaminie - zaznaczył szef mazowieckiej PO.

 

O fotel lidera Platformy chcą ubiegać się: premier Kopacz, szef MSZ Grzegorz Schetyna i minister sprawiedliwości Borys Budka.

 

PAP

mrad
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie